A migránsok már tavaly is özönlöttek Nyugat- és Észak-Európa felé a háború és szegénység sújtotta afrikai, közel-keleti és ázsiai országokból. De amíg korábban csak Görögország és Olaszország szólalt fel aktívan az áradat megállítása érdekében, addig idén már csaknem minden uniós tagállam így tett, hiszen saját bőrükön tapasztalták meg, ahogy több százezren tartanak ellenőrizetlenül az új „Kánaánnak” hitt célországok irányába.
2014 utolsó napján a hazai bevándorlási hivatal vezetője közölte, hogy az éves összesítés szerint több mint 40 ezren adtak be menedékkérelmet nálunk. A hatóságok tavaly 36 ezer illegális bevándorlót kaptak el a déli határ közelében. Végh Zsuzsa főigazgató idén januárban azt nyilatkozta, hogy míg 2012-ben 2157 menedékjogi kérelmet nyújtottak be, 2013-ban már 18 900-at, tavaly pedig 42 777-en folyamodtak kérvényért. Ezzel az 1000 főre vetített menedékkérők száma Svédország után Magyarországon volt a legmagasabb. Már akkor hangoztatta a magyar kormány későbbi „hitvallását”, hogy ezek az emberek gazdasági bevándorlók, viszont jelezte, nem állnak meg nálunk, mennek tovább nyugat felé, szóval tranzitország vagyunk. A menedékjogi kérelmeket 79 országból nyújtották be, a kérelmezők fele akkor még Koszovóból érkezett, 20 százalékuk afgán, 16 százalékuk szír volt. Végh kiemelte: az ország 2012-ben 1,1 milliárd forintot, 2013-ban 1,8 milliárdot, 2014-ben pedig 2,6 milliárd forintot költött menekültekre.
Hazánkra az unió déli kapujaként úgy tekintettek az érkezők, hogy ha átlépik a határt, már biztonságban vannak, hiszen az EU menekültként gondjukat viseli majd. Februárban már mintegy 1000, Szerbia irányából érkező illegális határsértőt fogtak el naponta a rendőrök. Egy-egy vonatszerelvénnyel több százan próbáltak továbbindulni Ausztria, Németország felé a Keleti pályaudvarról, így egyre gyakrabban alakultak ki tömegjelenetek a peronoknál. A taxisok is belehúztak, több száz, olykor több ezer euróért vállaltak rövid fuvarokat, de az is előfordult, hogy miután elrakták a pénzt, az első adandó alkalommal kitették az út szélére utasaikat. A szerb rendőrökről egyre-másra derült ki, hogy kenőpénzért szállítják a koszovóiakat észak felé, csak minél hamarabb szabaduljon tőlük országuk. Időről időre lebuktak embercsempészek, sőt egész csempészhálózatok is, melyek Szerbiában, Magyarországon, Ausztriában hosszabb ideje élő közel-keletiekből álltak.