A külgazdasági és külügyminiszter közölte: a kormány megtárgyalta Pintér Sándor belügyminiszter beszámolóját, aki részt vett az EU-országok belügyi tárcavezetőinek luxembourgi tanácskozásán, ahol a bevándorlásról tárgyaltak a felek.
Jelenleg az EU előtt álló egyik legsúlyosabb kihívásról beszélünk – szögezte le Szijjártó Péter. Hozzátette: a belügyminiszterek tanácskozásán kiderült, Magyarországot érinti a legsúlyosabban a bevándorlás az államok közül. Erre a kihívásra keresik a választ a tagok, a közös út megtalálása azonban időbe telik. Magyarország viszont nem engedheti meg magának, hogy tovább várjon.
Egy 175 kilométeres, 4 méter magas kerítés építéséről van szó. Ennek előkészítésére kapott utasítást a belügyminiszter – hangsúlyozta Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter kiemelte, Magyarország a kerítés felállításával semmilyen nemzetközi jogi kötelezettséget, semmilyen nemzetközi szerződést nem szeg meg.
Szijjártó Péter kiemelte: a probléma súlyos helyzet elé állítja Magyarországot. A magyar döntés nem egyedülálló. Ezzel kapcsolatban hivatkozott arra, hogy a görög–török, valamint a bolgár–török határon is volt kerítésépítés, és spanyol városok Észak-Afrikában is így védik magukat a bevándorlási nyomással szemben. A miniszter arról is beszélt, hogy a térségben élő gazdák is rendkívül súlyos problémaként említették a bevándorlók vonulását az adott határ menti területeken.
A kabinet arra is utasítást adott – közölte –, hogy el kell végezni azokat a szükséges jogi előkészítő munkálatokat, amelyek nyomán Magyarország az összes EU-s és EU-tagjelölt államot biztonságos országnak minősít.
Július 1-jén a magyar és a szerb kormány csúcstalálkozót tart, amelyen részletesen tájékoztatni fogják a szerb felet a magyar intézkedésekről – közölte Szijjártó Péter.
A kormány elkötelezett aziránt, hogy megvédje Magyarországot és a magyar embereket a bevándorlási nyomással szemben – zárta szavait Szijjártó Péter.
Hasonló intézkedéseket hoznak a spanyolok, a bolgárok is – mondta Nógrádi György. Szerinte a magyar kormány szerdai bejelentésében sincs semmi különös. Hozzátette: az albán maffia úgy használta ki Magyarországot, „mintha otthon lenne”. A lépés szükséges volt – jegyezte meg, hozzátéve: ebben az esetben a morál és a politika ütközik, de egy kormánynak a politikát kell választania. Be lehet fogadni száz, kétszáz vagy akár ötezer embert, de milliókat lehetetlen. Ezt az emberáradatot fel kell tartóztatni – húzta alá a szakértő.