Közeleg a hulladékkáosz

Már a nyáron leállhatnak az országban a közszolgáltatók. A főváros tartja magát.

2016. 05. 27. 5:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben fordult szerdán a 108 település – Pest és Nógrád megyében – szemétszállítását végző Zöld Híd Régió Nonprofit Kft. vezérigazgatója a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt.-hez és a katasztrófavédelemhez. A kft. arra figyelmeztetett, már júliusban nem tudják elszállítani a települések hulladékát, mert nincs tartalékuk, pedig eddig minden bevételt az ellátásba forgattak vissza. Ha az NHKV rövid időn belül nem fizet, nemcsak a béreket nem tudják kifizetni, de a szolgáltatás a nyár közepén le is állhat.

Gyenes Szabolcs, Gödöllő alpolgármestere lapunknak elmondta, a számlázást áprilistól az állami koordináló társaság végzi, így ők ezzel le is álltak. Nemrég Gödöllőn járt Weingartner Balázs, az NHKV elnök-vezérigazgatója, aki ugyan előlegfizetést nem ígért, ám „bérszámlázást” javasolt az átmeneti időre, azaz az állam helyett a cégnek kellene megelőlegeznie a pénzt.

– Ez képtelenség – fűzte hozzá az alpolgármester, aki szerint az országban egyedül Budapestet nem fenyegeti veszély, mert ott továbbra is a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. számláz.

– Tiltakozunk, s nem engedjük meg, hogy a hosszú évek alatt nyereségessé tett FKF-től milliárdos összegeket vonjanak el, hogy abból ne a főváros fejlődjön, hanem a vidéki cégek veszteségeit fizessék ki – erősítette meg lapunknak Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester. Elmondta: a kormányzati illetékesek máig nem válaszoltak az általa márciusban tett jogszabály-módosítási kezdeményezésre. – A törvények betartására törekszünk, újabb egyeztetéseket kezdeményezünk, de amíg nincs megoldás, addig kivárunk, s nem adjuk ki a kezünkből a közszolgáltatás finanszírozását – szögezte le Tarlós István.

Időközben az NHKV „kapcsolt”, s az immáron hatályos kormányrendelet alapján a honlapján megjelentetett egy felhívást a közszolgáltatók számára a „likviditási hiány előfinanszírozásának” igényléséről. A határidőt azonban szűkre szabta, ugyanis mindössze négy munkanapot adtak a cégeknek arra, hogy hiteles alátámasztó adatokkal kitöltsék a bonyolult táblázatot. Ám ennek alapján csak az első negyedévre vonatkozó hiányhoz nyújt az állam segítséget, viszont az új rendszer miatt addigi bevételeikhez áprilistól nem juthatnak hozzá a szemétszállítók. A mellékelt tájékoztatóban az állami koordináló társaság tételes listájával elismeri: az elmúlt években hatféle új adójellegű terhet vetettek ki az önkormányzati, s az önkormányzatok által működtetett cégekre.

A hivatalos honlapon található „szakmai anyagokból” az is kiderül: az eredetileg áprilistól indított rendszer és az NHKV informatikai fejlesztése is csúszik, a közszolgáltatási díj kiszámlázása 2016. július 1-je előtt még a közszolgáltatók által benyújtott „megfelelő adatszolgáltatások esetében sem reális”.

Az állami cég – amely lapunk kérdéseire csaknem két hónapja nem válaszol – az ingatlanhasználóknak a lehető legkevesebb kellemetlenséget ígéri. Az NHKV.hu honlapon olvasható közlemény szerint hamarosan közzéteszik azt a bankszámlaszámot, amelyre a lakosság az eddig a szolgáltatók által beszedett szemétdíjat befizetheti.

Korábban megírtuk: veszélyben van az eredetileg áprilistól működő új hulladékgazdálkodási rendszer, mert ha a közszolgáltatók tönkremennek, a katasztrófavédelem képtelen lesz megoldani a helyzetet. Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke, a Somogy megyei Tab fideszes polgármestere szerint átmenet nélkül képtelenség bevezetni az új rendszert. Az ország közel 170 hulladékszállítással foglalkozó cége, illetve társulása közül legalább 30-40 szinte azonnal veszteséges lesz, ha nem lépnek sürgősen – mondta Schmidt Jenő. Hiába jelent meg a keddi Magyar Közlönyben a szolgáltatási díjról szóló rendelet, annak alkalmazására nincs felkészülve az új cég, a NHKV Zrt. – tette hozzá Schmidt Jenő. Szerinte az átmeneti rendszer azt jelentené, hogy a közszolgáltató cégek annyi előleget kapnak, amennyiből el tudják végezni a feladataikat, s alkalmazottaik bérét is ki tudják fizetni. A szövetség elnöke úgy vélte, lehet, hogy jó elképzelés a központosítás, de adódik a kérdés: ha az alapösszeget 2,7 forintban állapították meg literenként, a számos növelő és csökkentő tényező mellett vajon mennyibe kerül majd 25 ezer tonna szemét elszállítása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.