Elnök nélkül az akkreditációs bizottság

A testület nem egy alkalommal kritizálta a jegybanki alapítványok által indított képzéseket.

Magyar Nemzet
2016. 07. 09. 10:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MAB korábbi vezetője, Balázs Ervin május elsejével mondott le posztjáról azzal az indokkal, hogy a Magyar Tudományos Akadémia agrárközpontjában kapott új megbízást, s a két feladatot egyszerre nem tudja ellátni. Balázs így már nem volt hivatalban, amikor május 18-án a szervezet honlapjára felkerült a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak doktori képzésével kapcsolatos állásfoglalása. Bár a dokumentum nagyon óvatosan fogalmaz, és sem a jegybankot, sem a Pallas Athéné-alapítványokat nem nevezi meg, az akkreditációs bizottság vizsgálata megerősítette a korábbi kritikákat. A testület ugyanis megállapította, hogy a kétszázmilliárd forint közpénzből működő Pallas Athéné-alapítványok által folytatott, „kiegészítő PhD-képzés” a hazai jogszabályokban ismeretlen fogalom, ezáltal akkreditációjukra sem kerülhet sor.

Az elmúlt hónapokban a MAB-ot a jegybanki alapítványok által folytatott oktatási tevékenységgel kapcsolatban hozták többször is hírbe. A folyamatot az Akadémia (MTA) közgazdaság-tudományi bizottsága indította el még a múlt év végén, miután egy állásfoglalásban az akadémikusok kifogásolták, hogy a jegybank látványos terjeszkedésbe kezdett a magyar felsőoktatásban. Szerintük az MNB tevékenysége nem felel meg a tudományos és törvényességi normáknak, s a közgazdászok kritizálták a PhD-képzésben tanuló doktoranduszok oktatási programját. A bizottság állásfoglalása az MTA közgazdászainak kritikáit igazolta.

Az eseti revízióval pedig nem zárult le a jegybanki ambíciókat kellemetlenül érintő MAB-lépések sora. Kérdésünkre a szervezet titkárságán közölték: a szintén Matolcsy György támogatását élvező Pécsi Tudományegyetem Földtudományi Doktori Iskolában ősszel kerül majd sor újabb vizsgálatra.

A jegybankhoz kötődő képzésekre nézve tehát nem mindegy, kinek az elnökletével folytatja majd a szervezet az újabb ellenőrzéseket. Úgy tudjuk, egy április 28-i eseményen Palkovics László, a humántárca oktatási államtitkára már a MAB leendő új elnökeként mutatta be Csépe Valéria pszichológust. Az MTA közoktatási bizottságának elnöki tisztségét és a köznevelési kerekasztal tartalomfejlesztési munkacsoportjának vezetését is ellátó Csépe MAB-elnöki kinevezésére azonban azóta sem került sor.

Bár ez irányú kérdéseinkre egyik szervezet sem válaszolt, lapunk úgy tudja, hogy az elnököt jelölő mindkét személy, az MTA-t vezető Lovász László és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere is Csépét javasolta a posztra. Már csak a miniszterelnök ellenjegyzésére lenne szükség.

Arról nem értesültünk, Orbán Viktor miért nem írta alá eddig a kinevezést – mondta megkeresésünkre Jobbágy Ákos, az akkreditációs bizottság alelnöke. A testület ideiglenes vezetését ellátó Jobbágy közölte, az átmeneti időszakban is halad a munka, legfeljebb stratégiai kérdésekben jelentkezik probléma. A MAB-ot ismerő felsőoktatási forrásaink szerint azonban ennél rosszabb a helyzet, a bizottság működését több szempontból is akadályoztatja az elnök hiánya. Megjegyezték azt is, eddig ilyen hosszú ideig kinevezésre még nem kellett várni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.