Semmit nem tudtunk eddig a faátültetésről, s bizony – kellő szakismeret híján – Magyarország is lemaradt erről az évszázados technológiáról – derült ki a Városliget Zrt. által összehívott csütörtöki sajtótájékoztatóból azok után, hogy előző nap a Ligetvédők próbálták megakadályozni nyolc növény áttelepítését. Korábban ők tiltakoztak a fakivágások ellen, most viszont az átültetést is pusztításnak, gyilkosságnak tartják. Ott voltak a Városliget Zrt. Dózsa György úti épülete előtt is, és kételkedő kérdésekkel összeállított szórólapot osztogattak az újságíróknak, míg a Greenpeace ugyancsak hitetlenkedő közleményt adott ki. A Városligetben ugyanis 188 fát akarnak átültetni a múzeumépítések miatt, s csak 44 elöregedett, balesetveszélyes egyedet vágnának ki.
A Liget Budapest Projekt 153 milliárdos állami beruházásáért felelős cég vezetői sebtiben intézkedtek, hogy megtudjuk, mit is jelent a faátültetés. Kórody Olivér, a Galapagos Zoo Service Kft. ügyvezetője, aki az eddigi városligeti faátültetéseket végző német Opitz GmbH. magyarországi képviselője és kizárólagos partnere, elmondta: a németországi Frankfurtban már 1907-ben ültettek át fákat, és az első Opitz ültetőgépet 1971-ben fejlesztették ki.
– Az elmúlt 45 évben csaknem egymillió fát ültettünk át, Európában évente ötezret, s ezeknek a növényeknek a 95 százaléka megmaradt. Ugyan Magyarországon már voltak kísérletek, de ezek zöme kudarcba fulladt, mert a legfontosabbat elfelejtették: az utógondozást – magyarázta Kóródy Olivér, aki Tom Braammal, az Opitz cégvezetőjével közösen bemutatta a tapasztalataik szerint helyes technológiát. Annak megválasztása szakértelmet kíván, mert a megfelelő gépet kell kiválasztani a megfelelő átmérőhöz. A jelenlegi legnagyobb gépükkel több mint 47 centiméter átmérőjű, korosabb fát is át lehet ültetni gond nélkül akár egy óra alatt.
– Természetesen az ennél vastagabb törzsű fák átültetése féléves, de akár kétéves előkészítést igényel. A gép hidraulikus ásófejeivel körbeássák a fák gyökérzetét, majd részleges gyökérmetszést hajtanak végre óvatosan, hogy a hajszálgyökerek ne roncsolódjanak, a kiemelt fákat bebálázzák, gyökérnövekedés-serkentő, erre a célra kitenyésztett gombával kezelik, majd elhelyezik az átültetésre kialakított másik gödörben. Nagyobb fáknál ehhez daru kell, mert azok súlya több tíz tonna is lehet. Ezt követően kiemelten fontos a törzsvédelem, sokszor be is kötik a növényt, és a gyökérzet újra megerősödéséig a fa megtámasztása is fontos. Az utókezelés sem bonyolult, de ha nem törődnek vele, ugyanúgy elpusztulhat a fa, mint korábban sok más budapesti közterületen vagy a tíz éve rendezett hazai úszó-Európa-bajnokság margitszigeti helyszínén – mondta a magyar cégvezető.