Amit nem tudtunk a faátültetésről

Kilencvenöt százalékos eredményt várnak a városligeti faátültetők. Módszerváltás az állami beruházónál.

2016. 12. 15. 19:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semmit nem tudtunk eddig a faátültetésről, s bizony – kellő szakismeret híján – Magyarország is lemaradt erről az évszázados technológiáról – derült ki a Városliget Zrt. által összehívott csütörtöki sajtótájékoztatóból azok után, hogy előző nap a Ligetvédők próbálták megakadályozni nyolc növény áttelepítését. Korábban ők tiltakoztak a fakivágások ellen, most viszont az átültetést is pusztításnak, gyilkosságnak tartják. Ott voltak a Városliget Zrt. Dózsa György úti épülete előtt is, és kételkedő kérdésekkel összeállított szórólapot osztogattak az újságíróknak, míg a Greenpeace ugyancsak hitetlenkedő közleményt adott ki. A Városligetben ugyanis 188 fát akarnak átültetni a múzeumépítések miatt, s csak 44 elöregedett, balesetveszélyes egyedet vágnának ki. 

A Liget Budapest Projekt 153 milliárdos állami beruházásáért felelős cég vezetői sebtiben intézkedtek, hogy megtudjuk, mit is jelent a faátültetés. Kórody Olivér, a Galapagos Zoo Service Kft. ügyvezetője, aki az eddigi városligeti faátültetéseket végző német Opitz GmbH. magyarországi képviselője és kizárólagos partnere, elmondta: a németországi Frankfurtban már 1907-ben ültettek át fákat, és az első Opitz ültetőgépet 1971-ben fejlesztették ki.

– Az elmúlt 45 évben csaknem egymillió fát ültettünk át, Európában évente ötezret, s ezeknek a növényeknek a 95 százaléka megmaradt. Ugyan Magyarországon már voltak kísérletek, de ezek zöme kudarcba fulladt, mert a legfontosabbat elfelejtették: az utógondozást – magyarázta Kóródy Olivér, aki Tom Braammal, az Opitz cégvezetőjével közösen bemutatta a tapasztalataik szerint helyes technológiát. Annak megválasztása szakértelmet kíván, mert a megfelelő gépet kell kiválasztani a megfelelő átmérőhöz. A jelenlegi legnagyobb gépükkel több mint 47 centiméter átmérőjű, korosabb fát is át lehet ültetni gond nélkül akár egy óra alatt.

– Természetesen az ennél vastagabb törzsű fák átültetése féléves, de akár kétéves előkészítést igényel. A gép hidraulikus ásófejeivel körbeássák a fák gyökérzetét, majd részleges gyökérmetszést hajtanak végre óvatosan, hogy a hajszálgyökerek ne roncsolódjanak, a kiemelt fákat bebálázzák, gyökérnövekedés-serkentő, erre a célra kitenyésztett gombával kezelik, majd elhelyezik az átültetésre kialakított másik gödörben. Nagyobb fáknál ehhez daru kell, mert azok súlya több tíz tonna is lehet. Ezt követően kiemelten fontos a törzsvédelem, sokszor be is kötik a növényt, és a gyökérzet újra megerősödéséig a fa megtámasztása is fontos. Az utókezelés sem bonyolult, de ha nem törődnek vele, ugyanúgy elpusztulhat a fa, mint korábban sok más budapesti közterületen vagy a tíz éve rendezett hazai úszó-Európa-bajnokság margitszigeti helyszínén – mondta a magyar cégvezető.

Hozzátette: nagyon fontos a gyökerek gyűrűs szellőztetése és az öntözés: az átültetett egyedeket hetente 500-1000 liter vízzel kell locsolni, s ezzel az utógondozással két éven belül valóban megmarad a fák zöme, és ezt a szerződéseinkben garantáljuk – hangsúlyozta Kóródy Olivér, aki szerint az Opitznak többek között olyan nemzetközi referenciái vannak, mint a párizsi nemzeti könyvtár vagy a német garchingi egyetemi könyvtár környékén sikerrel átültetett több száz fa. Budapesten az általuk átültetett fákra ugyancsak vállalják a kétéves utógondozási munkákat.

A német–magyar vállalkozás csak 2016-ban, az állatkerti bővítésnél 56 fát ültetett át, az előtte lévő közúton hármat, s legutóbb a Közlekedési Múzeumnál szintén három fa átültetésének előkészítését végezték el jövő tavaszra.

– A volt Hungexpo, illetve az ide tervezett Magyar Zene Háza területén kijelölt 8 fából hatot átültettünk, egyet előkészítettünk, egyet pedig a Tahiban lévő faiskolába vittünk. Utóbbinak átültetését egy külső helyszínre ugyanis a Ligetvédők megakadályozták. Amennyiben mindenütt ezt teszik, az összes fát el kell szállítani a faiskolába, ahonnan csak akkor lehet őket újratelepíteni, ha megkezdődik a Városliget kert- és tájépítészeti kialakítása – szögezte le végül Kóródy Olivér.

– Hiba volt, hogy a Városliget 153 milliárd forintos fejlesztésénél korábban nem számoltunk a faátültetéssel, de ezen a tiltakozások, a nagy társadalmi nyomás hatására változtattunk – ismerte el Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. általános vezérigazgató-helyettese. Elmondta: arra, hogy ki dolgozhat majd a liget 7105 fájából átültetendő 188 növénnyel, egységes nagy közbeszerzési eljárást hirdetnek. Ez akár 200-300 millió forintos többletköltséggel is járhat. Eddig 18 millió forintot fizettek ki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.