„Személyesen kértem Tarlós István főpolgármestertől: ne hozza nyilvánosságra a 4-es metró beruházásának és az Alstom metrókocsik beszerzésének korrupciógyanús ügyeiről készült OLAF-jelentést” – jelentette ki a Magyar Nemzet kérdésére Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke. Elmondta: az ügyben Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztertől és Polt Péter legfőbb ügyésztől is levélben kért tájékoztatást: milyen feltételei vagy éppen akadályai vannak, hogy nyilvánosságra hozható legyen a Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentése.
– Az infótörvény alapján az uniós adatokról az Európai Unió szervének a döntése szükséges. Az OLAF álláspontja a hírekkel ellentétben ismeretlen, és azt is tisztázni kell, hogy van-e olyan nemzeti érdek, amely a jelentés nyilvánosságra hozását befolyásolhatja – fogalmazott az adatvédelmi hatóság elnöke. Hozzáfűzte: a magyar törvények szerint akinél az adat jogszerűen van, az dönthet a nyilvánosságról. Az „adatot” csütörtökön a Főpolgármesteri Hivatal hivatalosan is megkapta a Miniszterelnökségtől, de a NAIH szerint jobb, ha Tarlós István a hivatalos válaszok megérkezéséig vár.
Arra a felvetésünkre, hogy mennyire befolyásolja az OLAF-jelentés megismerhetőségét, hogy azt a magyar nyomozó hatóságok a büntetőeljárások részévé tették, Péterfalvi Attila leszögezte: éppen ezért fordult Polt Péterhez is.
Két nyomozás párhuzamosan zajlik: az Alstom metrókocsik 65 milliárd forintos 2006-os beszerzése ügyében a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) folytatja a 2011. január 3-án elrendelt büntetőeljárást. Az ügyet egyesítették az OLAF-jelentés nyomán a Lázár János által a múlt héten tett feljelentésnek a metrókocsikra vonatkozó részével. A nyomozásról pedig Keresztes Imre, a KNYF főügyésze közölte: az hivatalos személy által elkövetett vesztegetés és más bűncselekmények miatt folyik. Tavaly októberben már többeket gyanúsítottként hallgattak ki, s az eljárás határideje változatlanul április 3-án jár le.
A 4-es metró 452 milliárdos beruházásának vizsgálatára pedig a KNYF ez év január 23-án rendelt el nyomozást, amelyet áttett a Fővárosi Főügyészséghez. Erről Ibolya Tibor fővárosi főügyész tegnap emelte ki: a hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt indított büntetőeljárás lefolytatásával – jelenleg március 23-i határidővel – a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztályát bízták meg. Elsősorban a 4-es metró építési és tanácsadói szerződéseit, valamint a projektmenedzsment tevékenységét vizsgálják, fokozott ügyészi felügyelet mellett.
Lázár János korábban az OLAF-jelentést ismertetve 167 milliárd forintos károkozásról, 76,6 milliárdos uniós büntetésről, valamint „a nemzetközi baloldal” által elkövetett bűncselekményekről beszélt.
Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség sajtószóvivője érdeklődésünkre megerősítette: az ügyészség, ahogy eddig, a jövőben sem hoz nyilvánosságra dokumentumokat. Az OLAF-jelentésbe a büntetőeljárások végeztével az érintettek nyerhetnek betekintést, s ők akár közzé is tehetik azt.