A diákok közel harmadát nem vették fel

A diplomára vágyó fiatalok felének sikerült csak az általa elsőként megjelölt szakra bejutnia.

Hutter Marianna
2017. 07. 28. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak kevesebben felvételiztek az idén, de kevesebb diák is jutott be a felsőoktatásba – derült ki az Oktatási Hivatal (OH) által csütörtökön közölt adatokból. Tavaly több mint 111 ezer diák vágott volna bele a diplomaszerzésbe, közülük pedig majd 75 ezren felvételt is nyertek. Ehhez képest az idei 106 ezer jelentkezőből már csak 72 641 fő kezdheti meg tanulmányait ősszel, vagyis a diákok 31,5 százalékának nem sikerült a felvételi. A felvettek közül 55 700 fiatal tanulmányait finanszírozza az állam, míg 16 900-an kénytelenek önköltséges képzésen tanulni. Érdekesség, hogy csak a felvételiző fiatalok felének – 51 százalékának – sikerült az általa elsőként megjelölt szakra bejutnia.

Az OH adataiból az is jól látszik, hogy a gazdaságtudományok nemcsak az alap-, hanem a mesterképzések tekintetében is a legnépszerűbbek. Az alapképzésre felvettek 17,1 százaléka, míg a mesterképzésre felvettek 19,6 százaléka kezdheti meg tanulmányait szeptemberben ezen a területen.

Az intézmények közül – a tavalyi évhez hasonlóan – idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetem volt a legkedveltebb, 4589 hallgató kezdi majd meg itt tanulmányait az államilag finanszírozott, nappali munkarendű alap- és osztatlan képzéseken. A dobogó második fokán viszont változás állt be: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) tavalyi harmadik helyéről a másodikra jött fel 3269 hallgatóval. Ezzel párhuzamosan a 2016-ban második Szegedi Tudományegyetem a negyedik helyre csúszott vissza 3148 hallgatóval. A harmadik legnépszerűbb egyetem a Debreceni Egyetem (3242 hallgató), amely tavaly csak negyedik volt.

A nappali állami ösztöndíjas alap-, illetve osztatlan képzések közül idén a BME mechatronikai mérnöki szakára volt a legnehezebb bekerülni, ehhez 454 pont kellett az összesen elérhető 500-ból. A legtöbb diákot – közel kétezret – egyébként mérnök-informatika szakirányra vették fel, amelyet a gépészmérnöki, programtervező informatikus, gazdaságinformatikus, illetve általános orvos szak követett. Ugyanakkor a kormány által a gazdaság igényei miatt előnyben részesített területeken nem történt érdemi áttörés, gyakorlatilag stagnált az informatika, a műszaki, a természettudományi, illetve a pedagógusképzésre felvettek aránya a tavalyi évhez képest. Utóbbi különösen a természettudományok esetében sajnálatos, ugyanis míg 2016-ban a felvettek négy százaléka ment erre a területre, idén már csak három.

Ugyancsak aggasztó, hogy 2016-hoz képest alig nőtt a nyelvvizsgával a felsőoktatásba jelentkezők száma. Mint ismert, 2020-tól legalább egy középfokú nyelvvizsga kötelező lesz ahhoz, ha valaki a felsőoktatásba szeretne jelentkezni. Ehhez képest az OH információi szerint azon több mint 85 ezer jelentkező közül, akik legalább egy jelentkezést beadtak alap- vagy osztatlan képzési szintre, mindössze 45 400-nak volt nyelvvizsgája. Bár ez a tavalyi számokhoz képest ezerfős javulást mutat, mégis azt jelenti, hogy az érintettek 47 százaléka nem rendelkezett a jövőben elengedhetetlenné váló papírral. Vagyis kérdéses, hogy az új kritérium nem veti-e vissza jelentősen a felsőoktatásba jelentkezők számát.

Az OH elnöke, Gloviczki Zoltán a felvételi eljárás lebonyolításának kulisszatitkairól is beszélt. Elmondta, a fiatalok egyre nagyobb arányban bonyolítják le jelentkezésüket ügyfélkapun keresztül: míg 2016-ban 58 százalékuk intézte így a procedúrát, idén már 66. A felvételi eljáráshoz kapcsolódó ügyek intézésén több mint 150 fő dolgozott, akiknek hozzávetőleg 900 ezer dokumentumot kellett feldolgozniuk. Ugyancsak érdekesség, hogy a felvételi pontszámok idén sem hagyták hidegen a közvéleményt: csak a ponthatárok kihirdetésének napján közel 230 ezer egyedi látogató kereste fel a Felvi.hu felületét. Ez a szám a folyamat során pedig – tavaly december 22. és idén július 25. között – 4,7 millió felett volt.

Azoknak a diákoknak, akiknek egyetlen egyetemre sem sikerült bejutniuk, vagy eddig egyáltalán nem is jelentkeztek a felsőoktatásba, még van lehetőségük ezt pótfelvételi keretében megtenni. A pótfelvételi pénteken kezdődik, és augusztus 7-én ér véget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.