Hatásvadász vagy fenséges emlékmű épül a Gulag áldozatainak emlékére?

Az eredeti tervekkel ellentétben csak a jövő ősszel adhatják át a 14 méteres budapesti obeliszket.

Lakner Dávid
2017. 08. 28. 15:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eredeti tervekkel ellentétben csak a jövő ősszel adhatják át azt a 14 méteres budapesti obeliszket, amely a Gulag áldozatainak állítana emléket. A 451 millió forintba kerülő emlékművet az V. kerületi Október 6. utca mellé álmodták meg, ám végül Óbudán állíthatják fel, mert a belvárosi önkormányzat technikai okokra hivatkozva nem adta meg a szükséges engedélyeket.

– Amit biztosan tudunk erről a még nem létező emlékműről, hogy hol nem lett: egy emlékezetpolitikailag nem jó értelemben telített belvárosi téren. És azt is, hogy hol lesz végül: a főváros jóval távolabbi pontján – válaszolta megkeresésünkre Bazsányi Sándor esztéta.

– Azt is tudjuk, hogy 14 méter magas lesz, stilizált szögesdrótokkal. Vagyis, vizionálhatjuk felelőtlenül, egyszerre lesz fenséges és épületes. Vagy éppen bombasztikus és illusztratív – tette hozzá az esztéta.

Szerinte a fő kérdés, mennyire lesz hatásvadász a 14 méter, és mennyire szájbarágós a szögesdrót-stilizáció. Illetve az is, az emlékmű mennyire tudja majd egyben tartani a műfaji kettősséget és a széttartó közösségi elvárást. – Ezt Washingtonban kettőben láthatjuk, egymás szomszédságában – jegyezte meg. Maya Lin „csendesen monumentális”, vietnami veteránoknak emelt emlékfala mellett Frederick Hart „hatalmas fröccsöntött katonákra emlékeztető, hollywoodiasan heroikus figuratív szoborcsoportját” találjuk.

– És akkor még nem beszéltem arról a harsányságról, pöffeszkedő jellegről, amely az emlékműállítás népszokását nálunk jellemzi – emelte ki a szakember. Példaként egy dunántúli faluban a két világháborúban megölt emberek emlékének állított kőtáblát hozta. Itt a felirat úgy szól: „A hálás utókortól.” – Mármint hogy mi hálásak volnánk azért, mert honfitársaink politikai-ideológiai érdekek alapján pusztítottak és pusztultak a két nagy háborúban – fejtette ki Bazsányi Sándor, miként mehet félre a jó szándékú üzenet is.

Kérdés szerinte, hogy a tervezett Gulag-emlékmű alkotói milyen gondolatot kívánnak felébreszteni a városlakókban, illetve milyen érzések támadnak majd bennünk az elkészült mű láttán.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.