Bűnösnek mondták ki, és két év börtönbüntetésre ítélték – öt év próbaidőre felfüggesztve – korrupciós bűncselekményért Veres Margitot, Balmazújváros polgármesterét a Debreceni Törvényszéken. A közügyek gyakorlásától nem tiltotta el a bíróság – közölte Tatár Tímea, a Debreceni Törvényszék szóvivője. A nem jogerős ítélet szerint Veres Margitnak vezető beosztású hivatalos személy által hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt 800 ezer forintos pénzbüntetést is kell fizetnie.
Veres Margit 2014-ben függetlenként, de nem titkoltan helyi fideszes erős ember, Tiba István jelöltjeként lett Balmazújváros polgármestere. Bíróságra azonban a 2012-ben épült sportcsarnok miatt került. Akkor még jegyzőként dolgozott, a település polgármestere pedig a ma is országgyűlési képviselő Tiba István volt. A csarnokot a másodrendű vádlott vállalkozó, K. Sándor, a tavasszal még NB I-es kézilabdacsapat tehetős patrónusa kezdte építeni. A beruházáshoz azonban állami támogatást is szeretett volna szerezni.
A most egy év hat hónapos – négy év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélt vállalkozó a támogatásról többször egyeztetett Veres Margittal. Megbeszélték: ha sikerül állami forrást szerezni, jut belőle a beruházásra is. A vállalkozó cserében egy személyautót és a vádirat szerint ötmillió forintot ígért. A támogatás végül még abban az évben megérkezett: a helyhatóság ugyanis 450 millió forintos állami dotációt kapott önkormányzati feladatainak ellátására. Ebből 180 millió forintot szántak a csarnoképítésre.
A támogatást előbb az önkormányzat pénzügyi bizottsága, majd a képviselő-testület tárgyalta. A bizottsági ülésen Veres Margit tájékoztatta ugyan a képviselőket a beruházásról, de elhallgatta a támogatási összeget és a felhasználás feltételeit is. Így azt a látszatot keltette, hogy a 180 millió csak a csarnok építésére fordítható. Valójában azonban a kormányhatározatban nem volt ilyen kitétel. Mocsáry Eszter tanácsvezető bíró úgy fogalmazott: Veres a tagok félrevezetésével közreműködött abban, hogy ne legyen vita, és a bizottság támogassa az előterjesztést. Az aznapi testületi ülésen a fideszes Tiba István polgármester is így tájékoztatta a képviselőket. Ő azonban nem lett vádlott, csak tanúként állt a bíróság előtt.
Veres Margit és K. Sándor még aznap este találkozott egy parkolóban. Az akkor jegyzőként dolgozó asszony – a vád szerint – itt kapott egy ötmillió forintot tartalmazó borítékot a vállalkozótól. Veres Margit ezt a bíróságon nem is tagadta, és azt mondta, másnap továbbadta Tibának. Ő pedig tanúvallomásában úgy nyilatkozott, hogy egyszerű kölcsönről volt szó, amelyet a másodrendű vádlott később vissza is kapott. A bíróság szerint azonban az alapos gyanú ellenére kétséget kizáróan nem lehetett megállapítani, hogy a pénz is a „lekenyerezést” szolgálta volna.
Az, hogy az autó ezt szolgálta, nem volt kétséges a bíróságnak. K. Sándor jogtalan előnyként, ingyen ruházta Veres Margitra a hárommillió forint értékű gépkocsit. A vádlottak fiktív adásvételi szerződést kötöttek, amelyben valótlanul tüntették fel az 1,9 milliós vételárat.
A bírósági eljárás során többek között az is kiderült, hogy Veres Margit telefonját a bűncselekmény előtt is lehallgatták. A jogszabályok miatt annak egy részét, illetve az arra vonatkozó tanúvallomásokat ki kellett zárni a bizonyítékok köréből. Az ügyész súlyosítás miatt fellebbezett – vádbeszédében letöltendő büntetést kért Veres Margitra –, az első-, illetve a másodrendű vádlott és védője ugyanakkor felmentést kért.