Növekszik az országban a rend és a konszolidált viszonyok megteremtése iránti igény. Általános visszatetszést kelt a gomba módra szaporodó pártok viaskodása. Jól jellemzi a helyzetet Csernoch János hercegprímás nyilatkozata, amelyet Az Ujság október 18-i száma idéz: „Magyarországnak nemsokára több lesz a pártja, mint a lakosa.” Ezek után érthető, hogy Horthy Miklóst és a nemzeti hadsereget egyre nagyobb megbecsülés övezi, s az emberek fokozódó reményekkel, bizalommal fordulnak feléjük. A Pesti Napló október 14-i vezércikke úgy ír: „Soha semmiféle hadsereget a szeretetnek az a melegáramlása még nem várta, mint amilyen a magyar nemzeti hadsereget körül fogja folyni.”

A Magyarország arra hívja fel a figyelmet a kisgazdapárt kaposvári gyűlése kapcsán, hogy a magyar paraszt „keresi a fix pontot, ahol nemcsak lábát megveti, de ahonnan tovább is mehet. Keresi, kívánja – azt, ami sajnosan nincs – az állami főhatalmat, amely azután véget vetne a parlamenten kívüli állapotnak, a költségvetés nélkül való kormányzásnak, az egyéni akciók végtelen sorozatának. Ezt akarja a paraszt. Kormányzót, aki véget vetne a mostani gazdasági polgárháborúnak, kibékítené a várost a faluval és a belföldi blokádtól a valuta nyomorúságig emberileg segítene mindazon, amin segíteni kell. ”
Az Est tudósítása sokatmondóan említi: „A párt vezérét, Nagyatádi Szabó Istvánt, aki mielőtt a nagygyűlésre ment, Siófokon folytatott tárgyalásokat, viharos lelkesedéssel fogadták.” A nemzeti hadsereg főhadiszállására, illetve Horthyra tett utalás után idéznek Szabó beszédéből, mely szerint „Szükség van rá az ország érdekében, hogy az államfő szerepét betöltő kormányzót válasszanak a pártok és a kormány fölé, hogy egy erős kézbe fusson össze minden erő. Csak olyan egyén alkalmas erre a feladatra, aki nem politizál, nem járatta le magát és egy párthoz sem tartozik.” A hatvanezres nagygyűlés hatalmas lelkesedéssel fogadja el a javaslatot.
A Népszava cikket közöl Nagyatádi Szabó István a dunántúli vérengzésekről és a politikai helyzetről cím alatt. Ebben a cím sugallásával ellentétesen a kisgazda vezető azt nyilatkozza: „Tény, hogy történtek a diktatúra bukását követő napok izgalmaiban sajnálatos atrocitások, ámde azokat önkényesen eljáró katonai csoportok követték el, s azokról egy parancsnokságnak sem volt előzetesen tudomása. A bűncselekményt elkövetők különben is hadbírói eljárás alá vonattak. Most már nem fordulnak elő erőszakos önbíráskodások. Személyesen győződtem meg például, hogy Kaposváron a letartóztatott munkásokkal emberségesen, a törvény szerint bánnak.”