Lackó, meghallva édesanyja hívó kiáltásait, szomorúan futott le a meleg „haldáról”, a salakdombról, és kaptatott fel a házlépcsőkön a konyhába.
Nem is akárhogyan ölt az erdélyi rém, igazi perverz volt
Most gyilkolt először. Rögtön kétszer is.
Lackó, meghallva édesanyja hívó kiáltásait, szomorúan futott le a meleg „haldáról”, a salakdombról, és kaptatott fel a házlépcsőkön a konyhába.
– Gyermekem, a játék után mit eszel? Segíts húst darálni a káposztába – engesztelte édesanyja, de alig hajtott hármat a masinán, éktelen fegyverropogás verte fel a csendet, aztán még egy.Ijedtében a darab hússal a mutatóujját is a vágóélek közé nyomta. Oda a játék, oda az ebéd, futás a kórházba.
Ott a kétszárnyú vaskapu sarkig tárva, előtte, mögötte jajgató, ordító sokaság, fehér köpenyes orvosok a hátukon, ölükben vérző vagy már halott emberekkel. Akár a gyilkos csizmatalp alá szorult hangyaboly.
– Belelőttek a tömegbe az ávósok! Kétszer is! – harsogta a gépkocsivezető, miközben adogatta le a platón hánykódó testeket. A felfordulás közepén, akár egy közlekedési rendőr, a főorvos úr irányított: – Sebesült, vigyék az épületbe! Halott, vigyék a hátsó udvarba!
Lackóval, a ma már nyugdíjas Paulina László helyi vállalkozóval némán ácsorgunk az egykori bányai kórház lakatra zárt nagykapuja előtt. Befelé sírunk. Azon a délelőttön a véres föld sárrá itta magát, füstös ködtől, reménytelen könnytől csillogott az emberek szeme. Fancsik János fiatal belgyógyászt, miközben a kiterített áldozatokat vizitálta, kit hol ért a golyó, elfogta a halálfélelem. Nem számolta, de úgy negyven körüli halottra emlékezik: köztük egy kisfiúra, aztán Telek Ilonkára, Fényes Sanyira, Tóth Jóskára meg a többi kedves ismerősre. Bár tanult hadi sebészetet, a valóság megríkatta. Közben tucatjával jöttek az emberek vért adni – meg illetékes elvtársak is jöttek feljegyzéseket, fotómasinákat elkobozni.
– Másnap az egyik ávóstól, Miklós Fricitől, akit ismertem, és aki tagja volt a kivégzőbrigádnak, megkérdeztem: Te Frici, miért tettetek ilyen szörnyűséget?! – emlékezik vissza a most 88 esztendős Fancsik doktor. – Mert ránk lőttek a tömegből. Ők kezdték! – Mindketten tudtuk, hogy ez hazugság.
Okos gyerek volt a Pista, az iskola első tanulója, de hiába szánt neki jobb sorsot az Isten, apa nélkül nem tanulhatott tovább. A kis suhanc zseni jelentkezett a tűzhelygyárba csiszolónak, s mint rendesen, december 8-án is felvette a műszakot. Mint mondja, délelőtt összekürtölték őket a nagycsarnokba, legalább hatszázan lehettek, és ismeretlen szónokok azt kérték tőlük, vonuljanak a rendőrség meg a megyeháza elé tüntetni, mert két munkástanácsi vezetőt letartóztattak.
– Sereglettünk, mint május 1-jén, kötelező volt akkoriban – teszi a rejtvényújság mellé a ceruzát. – De kicsodák is maguk? Mert felírnám a nevüket.
– Ne hülyéskedj, Pista – szólt rá Paulina –, hát mitől félsz?
– Nem bízom senkiben, kiben bízzak?! – Okos Pista, az iskola első tanulója, a kályhagyári csiszoló lányunokája fényképére nézett. – Ki merészel közel menni a tűzhöz, ha pattog a szikra? Az unokám jól tanul, legalább ő ne csessze el az életét… Vonultunk, na, végig a főúton, és egyre többen lettünk. Jöttek a környező falvakból is, Terenyéről, Karancsságból, Kazárról, Vizslásról. Özönlött a nép, több ezren lehettünk.
A tömeg láttán a megyeháza előtt 30-35 önkéntes ávós sorakozott fel géppisztolyokkal, valahányan a bánya, az acél- vagy az üveggyár dolgozói. A szomszédos rendőrségi objektum előtt nem voltak ávósok, ott mindössze két szovjet tank állt a főút oldalán. A még élő szemtanúk váltig állítják, a tüntetést a hatalom szervezte, hogy a sortűzzel példát statuáljon. Az biztos, hogy a szovjet tankok már néhány nappal korábban a városban voltak. (Holott Tarjánban nem voltak harcok a forradalom során.) Erősíti ezt az elképzelést Révész Géza altábornagy, honvédelmi miniszter 1957 októberében készült jelentése (Sortüzek – 1956, Antológia Kiadó), amelyben így lelkendezik: „1956 novemberében a tapasztalt pártmunkások agitációjának köszönhetően háromszázötvenen jelentkeztek önkéntes ávósnak, akik ha kell, fegyverrel védelmezik a munkás-paraszt hatalmat. Ezt követően gyorsan kialakult a legszorosabb együttműködés a szovjet és magyar egységek között.”
Hogy Tarján mennyire „kis Moszkva” még ma is, azt jól jellemzi, hogy a Fő tér ékessége az a Fegyvert fogó munkás nevezetű szobor, amely a Tanácsköztársaság iránt érzett hervadhatatlan tisztelet jegyében került a település kellős közepére még 1959-ben, a kommün kikiáltásának negyvenedik évfordulóján. Azt nem lehet mondani, hogy jó karban van az alkotás (éppoly leharcolt, mint maga a környék), ám ottléte a jelek szerint senkit sem zavar. Na és? – mondhatná Horn Gyulával a helybeli ember. (Az sem zavarja a városvezetést, hogy 2012-ben határozat született: el kell távolítani a placcról a bolsevik mementót. Fütyültek rá.) Igaz, a fővárosban is van egy hasonló ékesség: az Újpest–Városkapu metróállomás közelében puskával hadonászó vöröskatona (arrafelé „Puskás öcsinek” becézik) szintén 1959. március 21-én került a talapzatára. Pont akkor, amikor a kádári rendcsinálók kivégezték az aznap tizennyolc éves Mansfeld Pétert.
A bolsevik ember nagy dramaturg.
További két történelmi tény is hatalmi provokációra utal. Az egyik Marosán György hírhedt kijelentése: „Mától kezdve lövünk!” meg az a magas helyről érkezett telefonhívás, amely megtiltotta a vasgyáriaknak, hogy tüntessenek, mert „ott nagy baj lesz”. Pedig már ők is indulni akartak. Pista és a többiek arról diskuráltak a szovjet tankok mellett, hogy ideje lenne visszamenni a gyárba, mert nincs itt semmi különös. Ráadásul időközben kiengedték a két munkástanácsi embert is, akik miatt a tömeg összeverődött.
– Én még láttam azt a két férfit elvegyülni a többiek között, amikor az első sorozatot kiengedték. Feküdj, te taknyos, mert agyonlőnek, kiáltott rám valaki, és lerántott a földre – idézi fel Pista, arcán látszik, nem szívesen. – A fal tövéből felnéztem az épületre, akkor láttam meg a karhatalmistákat, akik az ablakokból tüzeltek. A megyeháza elé kivezényelték, a rendőrségen eldugták őket… És jött a második sorozat. Sokan, háttal a karhatalmistáknak, rohantak volna fedezékbe. Előttem egy férfi feküdt, láttam, ahogy a golyók felszántották a hátát. Nekem a kalapot vitte le a fejemről, de én megúsztam. Utána negyven évig nem hordtam sapkát, kalapot, semmit. Még a legnagyobb télben sem. Hetekig azt álmodtam, hogy lőnek rám, jön belém a golyó, földbe ásnak.
Tarjáni pufajkás gyilkolta a tarjáni civilt: gyereket, diákot, anyát, munkást, nyugdíjast. A 18 esztendős gimnáziumi éltanuló, Ravasz Pisti éppen szenet lapátolt az út túloldalán, amikor a halálos lövés érte. A 19 éves Fekete Jóska hazafelé igyekezett gyűrűs menyasszonyához, amikor haslövést kapott. Az ő testvére mesélte, hogy édesapjuk rátalált a kórházban, ám a roncsoló lövedék miatt akkor már menthetetlen volt. Síremlékére ezt íratta az apa: „Miért?…” „Helytelen viselkedése” miatt később többször behívatták a rendőrségre, hol meggyőzéssel, hol fenyegetéssel próbálták rendre utasítani. Nem sikerült. Már ő is ott pihen fia mellett, a kőbe vésett kérdés alatt.
Kis Moszkva vérben fürdött azon a napon: saját lakóinak vérében. A tócsák felett, akár a kialudt gyertyák, gyárkémények füstöltek a hegyről. Mint koponyából a szemüreg, Salgó várának ablakrései meredtek a testvérgyilkos Rákóczi útra.
Hogy mennyien haltak meg a helyszínen, menekülés közben vagy elvérezve, útban haza, a környező falvak felé, azt csak becsülni tudja a kutató, a szemtanú. Hatvan és százharminc közé teszik az áldozatok számát, de ez már soha nem fog kiderülni. Ahogyan az sem, hogy az 1956-os sortüzeknek – köztük a legtöbb áldozatot követelő tarjáninak – kik voltak az igazi felelősei.
És az emberek ezrei, igaz, félelemben és gyászban, de ugyanúgy jártak dolgozni, mint előtte. Eközben minden délután – a miheztartás végett – vagy félszáz géppisztolyos karhatalmista masírozott végig a főutcán mint a munkás-paraszt hatalom felkent védelmezői, sőt hősei. Ezzel el is volt intézve minden. Akibe egyszer belemar a kígyó, az már a gyíktól is retteg. Működött. Nem voltak szervezkedések, titkos összejövetelek. Sokan az áldozatok temetésére sem mertek elmenni. Ha olykor az igazságra szomjúhoztak, inkább a beletörődés poharáért nyúltak. A nógrádi ember óvatos és bizalmatlan, megtanult félni az agitátortól éppúgy, mint a provokátortól: se puska, se röpcédula. Olyanná lettek, mint a víz, amely annak az edénynek veszi fel a formáját, amelyikbe éppen beleöntik. Ezüstkehely vagy bádogbögre? Legyen békesség.
– Agyonhallgatta az egész város, velem együtt, a borzalmakat. Még a feleségemmel se beszélgettünk róla soha – néz ránk üres tekintettel Fancsik doktor, mint akinek az ilyesmi eszébe sem jutott. – A sortűz után, még a hetvenes években is, amikor vizsgálatra jöttek hozzám az emberek, s én láttam testükön a lövések nyomait, még akkor is csak suttogva, titokban beszéltünk róla. Úgy éreztem, mi szégyelljük magunkat a gyilkosok helyett. Igaz, az a nap megviselt jó néhány ávéhást is a városban. Sokuk lezüllött, tönkrement. Bár mondjuk Katona Rezső például nem ilyen volt, ő haláláig büszkén vállalta karhatalmista múltját.
A földről a bányába
Salgótarján az a város, amely nem született, hanem készült. Méghozzá az ipar szempontjai szerint. Múltja romantikus, patinás színekkel, szürke kővárakkal, páncélos lovagokkal, daliás vitézekkel meg apró falvakban földből, jószágból élő parasztokkal. Az 1800-as évek közepétől nagyot fordult a térség sorsa, mikor a rejtélyes hegyek alatt meglelték a fekete aranyat. A palóc eleinte undorral nézett a sötét lyukba, ha csillét látott, legfeljebb kiköpött és sietve továbbállt. Felvidéki tótok, aztán csehek, tiroli és krajnai vándorok telepedtek ide, kitakarítani a föld gyomrát. (Egy adat szerint 1872-ben 500 lipták, 400 „külföldi” és csupán 26 magyar alkotta a vakondsereget.) Később a széntermelés idecsalogatta az acélipart, az üveggyártást, s idővel a nógrádi ember rákényszerült – különösen ősztől tavaszig –, hogy a szűkös föld meg a sovány jószág mellett lemenjen az aknába. Később már a bányából élt, de akkor is a föld szerelmese maradt. Akik a múlt században végleg beadták a derekukat, különösen 1945 után, azok kettesével vehették a „gazdasági és politikai” boldogulás létrafokait. A „bűnös paraszton” felülemelkedett az öntudatos munkás: gyorsan alakultak a pártszervezetek, a karhatalmista egységek, a munkásőrcsapatok. Kis Moszkvát gyakran látogatták és ajnározták a Rákosik, Marosánok, Kádárok, Biszkuk, Grószok és Hornok. Idő kell, míg a nógrádi táj és a nógrádi ember sebei begyógyulnak.
Most gyilkolt először. Rögtön kétszer is.
A rendőrség felülbírálta a korábbi döntését.
Nem csak a skótok lehetnek büszkék az amerikai elnökre.
Az év elején rengeteg jármű landol az árkokban, utasaik komoly veszélybe kerülnek. Jó tudatosítania mindenkinek, hogyan kerülhető el a katasztrófa, mely jellemzően a januárok és februárok egyik csendes gyilkosa.
Kigyulladt egy hotel szaunája Felsőtárkányban, 240 ember menekült
Bayer Zsolt: Erősödjünk!
Egy egész ország várt erre a pillanatra: újabb áldás, örömhírt jelentett be Kulcsár Edina és G.w.M
A spanyol honvédelmi minisztérium gépeivel szállítják a kontinensre a bevándorlókat + videó
Most jött: teljes a káosz Budapesten, a metró sem jár
Ez aztán az egyenjogúság! A női győztes tusfürdőt, sampont és törölközőt, míg a férfi 3 ezer svájci frankot kapott
Sokmilliós korrupció miatt került rács mögé egy jól ismert ügyvéd
Videó: Lewis Hamilton túl van első ferraris tesztjén
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
Ehhez a műtárgyhoz ragaszkodott Trump az Ovális Irodában
Hatalmas a kormány mögötti támogatottság
Most gyilkolt először. Rögtön kétszer is.
A rendőrség felülbírálta a korábbi döntését.
Nem csak a skótok lehetnek büszkék az amerikai elnökre.
Az év elején rengeteg jármű landol az árkokban, utasaik komoly veszélybe kerülnek. Jó tudatosítania mindenkinek, hogyan kerülhető el a katasztrófa, mely jellemzően a januárok és februárok egyik csendes gyilkosa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.