A borospincékben a szüretet követően felgyülemlő színtelen, szagtalan, halált okozó gázra, a szén-dioxidra vagy az ezt nagy arányban tartalmazó mustgázra figyelmeztet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). A Házipatika.com portál szerint a gázmérgezéses balesetek viszonylag gyakoriak Magyarországon. Gázmérgezés legtöbbször fűtési szezonban a hibás fűtőkészülékből, füstelvezetésből kiszivárgó égéstermék, a szén-monoxid, illetve késő ősszel,
a most erjedésekor felszabaduló mustgázban lévő szén-dioxid óvatlan belégzése következtében fordul elő, és évente összességében százas nagyságrendben okoz tragédiát.
A katasztrófavédelmi szakemberek szerint Magyarországon évente mintegy ötven alkalommal riasztják mustgázzal – szén-dioxiddal – kapcsolatos mérgezéshez a tűzoltókat, az esetek jelentős részében már nem lehet segíteni az áldozaton. Felhívják a figyelmet arra, hogy kellő odafigyeléssel a tragédiák elkerülhetők. A szőlő levének erjedésekor mustgáz keletkezik, amely nem megfelelő körülmények között komoly veszélyt jelent.
Szellőztetéssel, valamint szén-dioxid-érzékelő elhelyezésével azonban megakadályozható, hogy a színtelen, szagtalan gáz veszélyes mennyiségben halmozódjon fel és akár halálos balesetet okozzon.
Egy liter erjedő must csaknem 42 liter szén-dioxidot termel, amely önmagában nem mérgező, mivel azonban másfélszer nehezebb a levegőnél, egy szellőzés nélküli pincéből kiszorítja azt. Aki ilyen helyiségbe megy le, rövid idő alatt oxigénhiányos állapotba kerül, amelynek a jellegzetes tünete a szédülés és a fáradtságérzet. Ezeket eszméletvesztés, végül fulladás követheti.
A balesetek megelőzésére
javasolt a pincék megfelelő szellőztetése, a hordók elhelyezése nagyobb térben, ha erre van lehetőség, valamint gázérzékelő riasztóberendezés használata. Tanácsos úgy lemenni a pincébe, hogy magunk előtt botra erősített, égő gyertyát tartunk legfeljebb derékmagasságban. Ha a gyertya elalszik, az oxigénhiányt jelez, azonnal el kell hagyni a helyiséget.
Gyakori probléma, hogy a balesetet szenvedő személyek segítségére megfelelő védelem nélkül sietnek, az oxigénhiányos helyiségbe lépve azonban maguk is a mustgáz áldozatává válhatnak. A mérgező gázzal teli helységben fekvő személyt csak légzőkészülék használata mellett lehet biztonsággal kimenteni. Fontos, akár életet is mentő tudnivaló: a szén-dioxiddal telített pincébe csak sűrített levegős légzőkészülékkel szabad bemenni, ezért aki mustgázzal kapcsolatos balesetet észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot és kérje a tűzoltók segítségét – tanácsolja az OKF.
Bár az idei szüret már másfél hete tart egyes borvidékeken, de mustgázmérgezésről még nem kaptak hírt,
halálos baleset azonban máris történt az egyik dunántúli borászatban.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelem adott hírt arról, hogy szerdán, a délelőtti órákban tetejére fordult egy traktor Győrújbarát térségében. Az Agroinfo.hu mezőgazdasági hírportál számolt be a baleset részleteiről. Eleinte arról szólt a hír, hogy a vezetőfülkébe szorult egy fiatalembert és a helyi hivatásos tűzoltók elkezdték a műszaki mentést. A tetejére fordult traktor mögé egy törkölyt szállító pótkocsit kötöttek, amely szintén felborult. Kiderült, hogy a fiatalember nem a vezetőfülkébe, hanem a fülke alá szorult. A sérülései olyan súlyosak voltak, hogy a helyszínre érkező mentők már nem tudták megmenteni az életét. A 26 éves, győri fiatalember 18 éves gyakornok korától dolgozott a borászatnál, jártas volt a helyi gazdaságban és rutinos a munkafolyamatokban. Ezért is érthetetlen, hogy bekövetkezett a végzetes baleset.