Az Úr ma is rászegezi a tekintetét mindannyiunkra és személyesen felteszi nekünk a kérdést: „Ki vagyok én valójában a te számodra?” Ez egy olyan kérdés, amely mindannyiunktól személyes, életünkkel adható választ vár – hangsúlyozta Ferenc pápa a budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjén vasárnap. Hatalmas tömeg sereglett össze, hogy lássa és hallja a szentatyát, aki arról beszélt a Hősök terét, az Andrássy utat és a környező utcákat megtöltő hívek sokaságának, hogy az erre a kérdésre adott személyes válaszból születik meg a tanítványi kapcsolat megújítása.
Az eucharisztia emlékeztet rá, kicsoda Isten
A mai szentmise nagyon erős szimbólum, amely kifejezi egységünket Krisztus körül, Szent Péter utóda vezetésével – köszöntötte Erdő Péter bíboros a mise kezdetén szentatyát, és elmondta,
Budapest, Magyarország és Európa szívében a hidak városa. Hivatásunknak érezzük, hogy híd legyünk Kelet és Nyugat között, a különböző kulturális és vallási világok, a nemzetek között – fogalmazott az esztergom–budapesti érsek,
és a missziós kereszt másolatával ajándékozta meg a pápát, amely, mint mondta: segített ráébreszteni lelkiismeretünket, hogy „ma is megélhetjük az életszentséget, az elmúlt évszázad nagy vértanúinak és hitvallóinak nyomában”.
Ferenc pápa a szentmisén mondott prédikációjában emlékeztetett, Péter a tanítványok nevében azt válaszolta arra a kérdésre, hogy kicsoda Jézus, hogy a Messiás, de meglepő módon a helyes válasz után mestere hallgatásra, titoktartásra intette, és arról kezdett beszélni, hogy az Emberfiának szenvednie kell és keresztre feszítik. – Jézusnak ez a megdöbbentő bejelentése minket is meghökkenthet.
Mi is szeretnénk egy olyan Messiást, aki hatalommal rendelkezik és nem egy keresztre feszített szolgát. Az eucharisztia azért van előttünk, hogy emlékeztessen bennünket, kicsoda Isten. Ezt nem szavakkal teszi, hanem kézzelfoghatóan, megmutatva, hogy Isten a megtört kenyér, a keresztre szegezett és másokért odaajándékozott szeretet.
Sokféle ünnepléssel vehetjük körbe, de az Úr mindig ott marad, egy kenyér egyszerű formájában, és engedi, hogy megtörjük, szétosszuk és megegyük. Szolgává lesz azért, hogy üdvözítsen bennünket, meghal azért, hogy nekünk életünk legyen – fogalmazott beszédében a szentatya.
„A kereszt sohasem divatos”
Ferenc pápa szerint, amikor felsejlik a kereszt, a fájdalom perspektívája, az ember fellázad. Péter, miután megvallotta, hogy Jézus a Messiás, megbotránkozik a Mester szavain és igyekszik lebeszélni róla, hogy ezen az úton haladjon tovább – idézte föl az evangéliumból a szentatya.
A pápa hangsúlyozta: – A kereszt sohasem divatos: napjainkban sem, de régen sem volt az. Ugyanakkor benső gyógyulást hoz. A kereszt előtt üdvös küzdelem játszódik le bennünk, amint az Isten szerinti gondolkodás összeütközik az emberi gondolkodással.
Az egyik oldalon ott van Isten logikája, amely az alázatos szeretet. Isten útja távol áll minden kényszertől, magamutogatástól és diadalittasságtól, mindig a másik javát keresi, egészen önmaga feláldozásáig – mondta Ferenc pápa.
A szentatya kifejtette, hogy van Isten oldala és az emberek oldala, amelyek között nem abban áll a különbség, hogy ki vallásos és ki nem. – A lényegi különbség a valódi Isten és az énünk istene között van. Mennyire messze áll ő, aki csendben uralkodik a kereszten, attól a hamis istentől, akitől elvárjuk, hogy erővel uralkodjon és elhallgattassa ellenségeinket!
Mennyire más Krisztus, aki egyedül a szeretettel áll elénk, mint e világ hatalmas, győzedelmes és ajnározott messiásai! Jézus megráz bennünket, nem elégszik meg a hitről szóló kijelentéseinkkel, azt várja, hogy megtisztítsuk vallásosságunkat a keresztje előtt, az eucharisztia előtt
– hangoztatta a pápa.
Isten gyermekei vagyunk
– Mit jelent Jézus nyomában járni? – tette föl a kérdést a szentatya, majd meg is adta a választ:
Jézus nyomában járni azt jelenti, hogy járjuk az élet útját azzal a jézusi bizalommal, hogy Isten szeretett gyermekei vagyunk. – Ugyanazon az úton járunk, mint Mesterünk, aki szolgálni jött és nem azért, hogy neki szolgáljanak. Azt jelenti, hogy minden nap odalépünk testvéreinkhez.
Az eucharisztia indít erre bennünket, hogy érezzük: egy test vagyunk, amelyet megtörnek a többiekért. Kedves testvérek, engedjük, hogy a találkozás Jézussal az eucharisztiában átalakítson bennünket, ahogyan átalakította a nagy és bátor szenteket, megtörnek a többiekért – fejtette ki a pápa.
Ferenc pápa kijelentette: – A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus egy út végét jelenti, de legyen még inkább egy kiindulópont. Ha Jézus nyomában járunk, ez arra hív bennünket, hogy előre nézzünk, hogy befogadjuk a kegyelem átformáló ajándékát – zárta beszédét a szentatya.
Borítókép: Kurucz Árpád