Idén is kompenzálja a kormány a települések kieső iparűzési adóbevételeit

A tavalyi rendszer szerint idén is megtéríti a kormány az önkormányzatok kieső adóbevételeit. A 25 ezer fő alatti településeknek automatikusan kifizetik a teljes kiesést, a nagyobb városokat adóerő-képességük függvényében kompenzálják. A kormány emellett fedezi a kulturális szektorban bejelentett béremelésekkel és a minimálbér emelésével járó többletterheket is a helyhatóságok számára.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 01. 04. 19:20
Szita Károly
Kaposvár, 2015. október 5. Szita Károly polgármester beszédet mond a Kaposmenti Hulladékgazdálkodási Program hulladékkezelő központjának átadásán Kaposváron 2015. október 5-én. MTI Fotó: Varga György Fotó: Varga György Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az önkormányzatok idén is számíthatnak kompenzációra az iparűzésiadó-bevételeik kiesése miatt, a kormány emellett fedezi a minimálbér és a garantált bérminimum emelésével összefüggő többletterheiket, továbbá támogatja az energiahatékonysági beruházásaikat az energiaár-robbanás ellensúlyozására – tájékoztatta Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) elnöke, Kaposvár polgármestere az MTI-t kedden. 

A kormánypárti politikus erről azt követően nyilatkozott, hogy 

a témában több megyei jogú város polgármesterével együtt tárgyalt Banai Péter Benővel, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkárával. 

Szita Károly közölte, a települések a tavalyival azonos rendszer szerint kapnak kompenzációt elmaradt iparűzésiadó-bevételeikkel összefüggésben, vagyis a 25 ezer lakosúnál kisebb települések a kieső összeg száz százalékát kapják meg, a 25 ezer lakosúnál nagyobbakat pedig az adóerő-képességük függvényében kompenzálják. – A pénz júniusban és októberben érkezik az önkormányzatok számlájára – tette hozzá. 

Az MJVSZ elnöke kifejtette, hogy az önkormányzatoknak nem keletkezik pluszterhe a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséből, annak 

fedezetét megkapják a kormánytól, amely teljes egészében biztosítja a kulturális szférát, azaz a könyvtárakat, múzeumokat, színházakat érintő béremelést is. 

– Ez azért fontos, mert 2010 előtt nem így volt, akkor, ha nagy ritkán bért emeltek, csak az emelésig jutottak, s rábízták az önkormányzatokra, gazdálkodják ki, ahogy tudják – jegyezte meg a politikus. 

Szita Károly a kormány és az önkormányzatok számára egyaránt súlyos gondnak nevezte az energiaár-emelkedés hatását. Hangsúlyozta: a városvezetők és az államtitkár egyetértett abban, hogy az állam és az önkormányzatok közös érdeke a csökkentett lakossági energiaárak megőrzése. – Ettől még vannak áremelkedések, a rezsicsökkentett ár feletti árat is ki kell fizetni valakinek, de azok a települések, amelyek ezt nem tudják megoldani, egyedi kérelemmel fordulhatnak a kormányhoz – fogalmazott. 

Szavai szerint az energiaár-robbanás felhívta a figyelmet arra, hogy közösen kell tenni az energiafüggőség csökkentéséért, ennek érdekében az önkormányzatoknak célszerű minél több energiahatékonysági beruházásba kezdeni, minél nagyobb arányban használni a megújuló energiákat. – Az ehhez kapcsolódó fejlesztéseket a kormány segítségével tudjuk megvalósítani – fűzte hozzá. Szita Károly példaként hozta fel, hogy Kaposváron a távhőt jelenleg gáz felhasználásával állítják elő, de a városban biomassza-erőmű épül, hogy a távhőszolgáltatás díja továbbra is kedvező legyen. 

A polgármester az államtitkárral folytatott tárgyalást értékelve azt mondta: azt tapasztalhatták, hogy 

a kormány – ahogy az elmúlt évtizedben – idén sem hagyja magára a településeket. 

– Nem hagyott magunkra, amikor átvállalta a tetemes adósságállományunkat, és nem hagyott magunkra akkor sem, amikor nem volt pénzünk beruházásokra, óvodáink, iskoláink, intézményeink felújítására, és elindította a Modern városok programot és a Magyar falu programot is – mutatott rá. 

Szita Károly kiemelte, hogy a kormány és az önkormányzatok az elmúlt két évben a koronavírus-járvány okozta nehézségeket is közösen oldották, oldják meg. Hangsúlyozta: a polgármesterek számára az a legfontosabb, hogy a településeken élőknek legyen munkahelye, megfelelő fizetése. – Öröm, hogy a gazdaságvédelmi intézkedések hatására nemcsak megmaradtak a munkahelyek, hanem az elmúlt húsz év legmagasabb foglalkoztatási mutatóiról, növekvő bérekről, fizetésekről beszélhetünk – mondta a politikus.

Borítókép: Szita Károly polgármester (Fotó: MTI/Varga György)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.