Milyen megállapodás született a Harvard Medical School és a Semmelweis Egyetem között?
Több mint tízéves klinikai kutatási együttműködés előzte meg azt a kiemelkedő oktatási megállapodást, amely a világ, illetve Kelet-Közép-Európa legjobb egyeteme között jött létre – tájékoztatta lapunkat a Harvard Medical Schoollal (HMS) kötött megegyezést követően a Semmelweis Egyetem (SE).
A megállapodás értelmében a Harvard Medical School posztgraduális orvosképző klinikai kutató képzési programot valósít meg a Semmelweis Egyetemen a tervek szerint 2023 júliusa és 2026 júniusa között.
A képzésen való részvételre – amelyet a jövő év első két hónapjában hirdetnek meg – olyan végzett orvosok számára nyílik lehetőség, akik egyetemi oktató-kutatói feladatokat is végeznek – közölte az egyetem, majd a közös képzés részleteit ismertette.
A beszámoló szerint a kilenc hónapos programba felvett hallgatók olyan kutatási projektek módszertanát fogják megtanulni, amelyek a későbbiek során a gyakorlatban is közvetlen haszonnal járnak.
– Nagyon széles a portfólió, hiszen a belgyógyászattól a sebészetig minden orvos és specializált orvos részt vehet a képzésen, amely azt a célt szolgálja, hogy megtanulják azokat a módszertanokat, amelyekkel képesek lesznek új gyógyszerek, módszerek vagy eszközök fejlesztésére, amit a klinikai gyakorlatban történő evidenciákkal erősítenek meg.
Mindez azt jelenti, hogy a betegellátás minősége javul, hiszen az eredmények közvetlenül a gyógyításban realizálódnak
– mutattak rá.
Az intézmény szerint „nagyon fontos a klinikai és az úgynevezett transzlációs kutatás, ahol az alapkutatás és a klinikai kutatás közötti kapcsolatot fogják keresni. Emellett olyan népegészségügyi problémák megoldása felé fognak fordulni, amelyek úgynevezett epidemiológiai típusú kutatási módszereket tanítanak meg.”