Tárgyalások útján szeretnénk előrelépni
– fogalmazott lapunknak a Nemzeti Pedagóguskar (NPK) elnöke, miután Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára arra szólította fel a pedagógus-szakszervezeteket, hogy határolódjanak el az erőszaktól, és kérjék meg a baloldal politikusait: ne hivatkozzanak a pedagógusokra, amikor agresszív akciókat hajtanak végre. Horváth Péter szerint bár vannak olyan dolgok, amelyek problémásak az oktatásban, az NPK azonban mégis úgy véli, hogy tárgyalások útján, egyeztetésekkel – még ha ez nem is olyan látványos – lehet leginkább eredményt elérni. Éppen ezért szervezett formában nem is vettek részt a tüntetéseken – fűzte hozzá. Az NPK elnöke továbbá rámutatott:
amint a problémák az utcára kerülnek, nem lehet elkerülni, hogy az utcai demonstrációkhoz – legyenek ezek szándék szerint akár jók is – ne csatlakozzanak olyanok is, akiknek semmi fogalmuk nincs arról, hogy miről szól a tüntetés, a jogszabályban, tervezetben mi szerepel. Ennek következtében bárkit könnyen félre lehet vezetni.
Mint mondta, sok esetben az esetleges jó szándékú szervezők sem tudják megakadályozni azt, hogy jogszerűtlen dolgok történjenek. Szervezetük azonban ezt a fajta viselkedést nem tudja támogatni – szögezte le.
Lapunk megkereste a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetét (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezetét(PSZ) is, utóbbit azonban nem sikerült elérni. Komjáthy Anna, a PDSZ elnöke közölte, hogy Rétvári Bence felhívására nyilatkozatban fognak reagálni. A szervezet egy tegnap kiadott közleményében ugyanakkor tiltakozását fejezte ki a rendőri intézkedésekkel szemben, melyek állításuk szerint a két legutóbbi, a státusztörvény eltörlését követelő tüntetések után voltak tapasztalhatók a tüntetőkkel, különösen a diákokkal szemben”. A szervezet továbbá kijelentette: elítéli az oktatás tarthatatlan helyzetének rendezésére tett, parancsuralmi eszközöket felvonultató, gyermekbántalmazó rendőrállami kísérleteket.
Borítókép: Tüntetés a karmelita kolostornál (Fotó: Teknős Miklós)