Egy vesztegetés és egy hivatallal való visszaélés ügyében nyomoz a kaposvári ügyészség, mindkettő pécsi önkormányzati lakások bérbeadásához kapcsolódik – mondta a Magyar Nemzetnek Barkóczi Csaba, a Fidesz helyi önkormányzati képviselője.
Vesztegetés és hivatallal való visszaélés
A politikus kifejtette: vesztegetés gyanúja merült fel, amikor valakik a városházán kenőpénzért adtak önkormányzati bérlakásokat olyanoknak, akik azokra nem voltak jogosultak. A hivatallal való visszaélés gyanúja pedig akkor merült fel, amikor önkormányzati bérlakásokat utaltak ki soron kívül. A képviselőnek hat konkrét esetről van tudomása, amelyeknél vizsgálat folyik – tájékoztatott. Hangsúlyozta:
olyan személyek érintettsége merült fel az ügyben, akik vagy a szocialista városvezetőkhöz, vagy a Jobbikhoz kötődnek.
Az ügyészség vizsgálja, hogyan jutottak szociális bérlakáshoz
A helyi politikus rávilágított: az önkormányzati lakásokat csak szociális alapon adja ki az önkormányzat, és a kérelmezők jövedelmi helyzetétől függően három kategóriába sorolja. A legalsó kategóriájú lakások bérléséért körülbelül a piaci ár tíz százalékát kell fizetni, ám a legmagasabb kategóriájú lakások is csupán a megszokott árak harminc százalékába kerülnek. Azt, hogy valaki ilyen lakáshoz jusson, az önkormányzatnál kell kérelmezni, de a hat gyanús esetben nem lehet tudni, milyen úton jutottak a bérlők a kulcshoz, jelenleg ezt az ügyészség vizsgálja – tudatta a képviselő. A lakások amortizációját figyelembe véve számításai szerint
az önkormányzatot ért kár több mint húszmillió forintra rúghat az elmúlt két és fél évben.
Barkóczi Csaba hozzátette: a vesztegetési ügyben még nem lehet tudni, hogy mennyi lakás érintett, de ha egy tucatnál több, akkor a százmillió forintot is meghaladhatja a baloldali városvezetés által okozott kár.
Kétszázezres kenőpénz
A képviselő felidézte: sajtóhírek alapján az tudható, hogy kétszázezer forintot adhattak borítékokban egyes ügyintézőknek. Szerinte az is kérdéses, hogy ezeket a pénzeket kinek vagy kiknek továbbították, azaz kik kaphattak jutalékot belőlük. Leszögezte: a bizottsági elnök és Péterffy Attila polgármester megkerülhetetlen a bérlakás-kiutalásokban, ugyanis az ő aláírásuk szükséges hozzájuk.
– A fő kérdés az, hogy ezt a rendszert az ügyintézők maguk találták ki, vagy egy visszaosztásos, piramisrendszerben működő szisztéma volt
– magyarázta Barkóczi Csaba. Kiemelte: ezt vizsgálja az ügyészség, és kíváncsian várja, mit fognak vallani a tetten ért ügyintézők.
Szociális bérlakások, szocialista politikusok
A képviselő kitért arra, hogy Nyőgéri Lajos szocialista alpolgármester volt felesége is soron kívül kapott szociális alapon kiutalható önkormányzati bérlakást a polgármestertől a Covid-járvány idején, illetve szintén olcsó bérlakáshoz jutott Nyőgéri jelenlegi feleségének az üzlettársa, akinek a cége a Magyar Szocialista Párt parlamenti frakciójától egy 15 millió forintos megbízást kapott tanácsadói szerződés keretében. – Ilyen bevétel mellett nehezen feltételezhető, hogy a baloldali politikushoz köthető személyek szociális alapon rászorulók lennének – vélekedett Barkóczi Csaba.