Így mehetünk biztosra a plágium ellen

A digitalizáció elterjedésével új segítséget kaptak a diákok és a tudományos területen dolgozók a plágum kiszűrésére.

2024. 11. 09. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakdolgozat, diplomamunka és egyéb tudományos munka készítésekor érdemes maradéktalanul betartani a forrásmegjelölésre vonatkozó szabályokat, az írási folyamat befejezése után pedig a tudományos munkának át kell esnie egy plágiumkontrollon. A digitalizáció elterjedésével új segítséget kaptak a diákok és a tudományos területen dolgozók: az online plágiumkereső programokat. 

Ugyanis egy fejlett internetalapú rendszerrel percek alatt kideríthető, a munka mely pontokon szorulhat még javításra.

Ennek végeztével teljes nyugalommal publikálható az elkészült írás, hiszen az megfelel majd a vonatkozó szabályoknak. A plágiumkereső programok jelentős része ráadásul roppant egysze­rűen működik:

fel kell tölteni az ellenőrzésre váró dokumentumot, a szoftver pedig átfutja azt és jelzi, talált-e benne plágiumot. 

A különbség az alkalmazások között mindössze annyiban merül ki, hogy vannak olyan szoftverek, amik még az eredeti szerzőt és művet is felkeresik, míg mások csak azt írják ki, hogy van-e plágium a munkában, vagy nincs.

A Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete a (SZTAKI) még 2004-ben indította el a KOPI nevű plágiumkereső programot, amely nemcsak magyarul, hanem angolul is elérhető. 2011-ben tovább bővítették a program képességeit, azóta már a fordítási plágiumokat is megtalálja. 

A Magyar Elektronikus Referenciamű Szolgáltatás (MeRSZ) honlapján azonban kiemelte: a felületnek megvannak a maga korlátai. Mint írták,

 a KOPI ugyanis az adatbázisába a hazai és nemzetközi oktatási intézmények hallgatói által feltöltött szakdolgozatokat, dokumentumokat tartja nyilván. 

Mindezt a programozók igyekeztek kibővíteni egy Wikipédiára, valamint több digitális gyűjteményre kiterjedő fejlesztéssel, manapság viszont ez a viszonyítási alap már kevésnek számít a plágium minél biztosabb elkerüléséhez – tették hozzá. 

A MeRSZ szerint viszont a Plag.hu már lényegesen nagyobb és összetettebb adatmennyiséggel dolgozik, ugyanis a keresést 14 trillió weboldal, cikk, könyv, szakfolyóirat és periodika alapján végzi. Kiemelték: az ingyenesen használható felület lehetővé teszi akár ezeroldalas szövegek vizsgálatát is, egy-egy szűrés pedig legfeljebb tíz percet vesz csak igénybe.

A három országban is államilag elismert központi plágiumkeresőnek számító felületen a regisztráció után csak fel kell tölteni a vizsgálandó anyagot, a rendszer pedig könnyen értelmezhető, minden fontos részletre kiterjedő jelentést készít róla.

A kimutatás többek között felhívja a figyelmet a szerzői jogokat sértő részletekre, valamint arra, ha valahol gondolatjelek vagy hivatkozások lettek kihagyva, továbbá arra, ha a parafrázisok és az eredeti szöveg között túlzottan nagy a hasonlóság. A MeRSZ szerint a Plag.hu használatával 95 százalékos eséllyel elkerülhető a plagizálás.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.