A háború kitörése óta jelentősen megugrott egyes bűncselekményeknél az ukrán hátterű elkövetők száma – derült ki egy lapunkhoz eljuttatott statisztikából. Mint arról lapunk is beszámolt, már Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára is felhívta a figyelmet arra, jelenleg hazánkban évente 600-800 bűncselekményt követnek el ukrán állampolgárok, és 200-400 ukrán fogvatartott van a börtönökben.

A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kifejtette: az ukrán hátterű online csalások száma kiugróan magas volt, ezért a rendőrség is fokozta és fokozza a tevékenységét ezen a téren. Ezt a lapunkhoz eljuttatott statisztika is megerősítette:
míg 2022-ben mindössze négyet, 2023-ban egyet sem, addig tavaly év végére már több mint száz olyan online csalást regisztráltak a hatóságok, ahol ukrán állampolgárságú volt az elkövető.
Emberölés, testi sértés, rongálás
Kétségbeejtő az az adat is, amely az emberölések számát mutatja be: a háború kitörésének évében még egy sem, azonban tavaly év végére már hat olyan is történt, amelyet ukránok követtek el. A 2022-es számokhoz viszonyítva azonban nem csak ennek a két bűncselekménynek a száma ugrott meg jelentősen:
- a testi sértéseké 22-ről 34-re,
- a kábítószer-birtoklásé 23-ról 39-re
- a pénzmosásé 3-ról 12-re,
- a rongálás 8-ról 30 esetre,
- a csalások esetében 2025-ben január és április között annyi bűncselekmény történt, amennyi az előző három évben összesen.
Rétvári Bence emlékeztetett korábban arra is, a rendőrség az elmúlt években nagy erőfeszítéseket tett a szervezett bűnözés visszaszorítására, a külföldi bűnszervezetek kiszorítására.
Úgy véli, a jövőben nagy veszélyt fog jelenteni az Ukrajnából Európába visszaáramló óriási mennyiségű fegyver. Ez egyrészről a feketepiacon való fegyverhez jutást fogja megkönnyíteni, másrészről a szervezett alvilág tagjait fogja ellátni veszélyes fegyverekkel.
„Ukrajna ma instabil és veszélyes ország, a háború miatt a belső rendfenntartás is meggyengült, a bűnözői csoportok visszaszorítására kevésbé alkalmas az állam. A magyar kormány álláspontja ugyanakkor világos: Magyarország biztonságát meg kell őrizni!”