Így készíthet romantikus sziklakertet egyszerűen

Az álomkert elkészítése jóval több ötletszerűen elhelyezett kövek és találomra közéjük ültetett virágok együttesénél.

null

Egy sziklakert jóval több ötletszerűen elhelyezett kövek és találomra közéjük ültetett virágok együttesénél. Létrehozását gondos tervezésnek és talaj-előkészítésnek kell megelőznie.

Hazánkban legtöbbször dolomitból vagy mészkőből építenek sziklakertet.

A kifejezetten mészkerülő növények a vulkanikus kőzeteket kedvelik. Ne használjon eltérő színű és túlságosan erezett köveket, mert ettől a kert ásványtani gyűjtemény képzetét keltheti. A sziklakertek lakóinak többsége sovány talajjal és kevés törődéssel is beéri, és napos déli lejtőkön különösen szépen növekszik. Szerephez jutnak a szerény megjelenésű egyedek is, de

az igazi hatáskeltők a nagyobb és feltűnő cserjék, páfrányok, évelők és egynyáriak, amelyek egyéni ízléstől függően fűszer- és gyógynövényekkel, valamint gyümölcstermő bokrokkal társíthatók.

Árnyékban ne emeljen szárazfalat, mert a résekben fejlődő növényeknek sok napfényre van szükségük. A természetes hatás érdekében a régióra jellemző köveket szerezzen be építési vállalkozótól vagy kőbányából. A dolomit, valamint a homok- és mészkő világos tónusú, míg a vulkáni eredetű andezit és bazalt sötét, szinte fekete.

A vízelvezetés érdekében készítsünk kavicsos alapot, majd terítsünk rá termőföldet, és egyenként süllyesszük bele a sziklákat. Előbb a nagyokat helyezzük el, és hagyjunk elég helyet az ültetéshez!

A kép illusztráció
Fotó: Pexels

Beköltöznek a virágok

Első lépésként válasszunk a további ültetéshez támpontként szolgáló vezérnövényeket, például alacsony termetű örökzöldeket és cserjéket. A párnás növekedésű évelők (például pázsitviola) gondoskodnak a színfoltokról. Kis csoportokba telepíthetünk alacsony hagymásokat (hóvirágot, krókuszt, gyöngyikét, botanikai tulipánt, nárciszt), pozsgásokat (varjúhájat, kövirózsát), terjedő talajtakarókat (például kőmagcserjéket) és havasi gyopárt, hegyi enciánt is. Ne feledkezzünk meg az illatos kúszó fűszernövényekről sem! A szárazon rakott mészkő támfal réseiben gyorsan elszaporodnak az igénytelen kövirózsafélék.

Az örökzöld fehér tatárvirág, valamint a párnás növekedésű sárga sziklai ternye szintén jól tenyészik a mostoha körülmények között.

Kezdődhet az ültetés

Új építésű sziklakert esetén állítsuk a cserepeket az előkészített területre a tervünk szerinti elrendezésben, hogy lássuk, nem kell-e áthelyezni őket. Elsőként a vezérnövények számára ássunk gödröt, majd a fásszárúak és a sziklák közé laza csoportokban helyezzük el a gyorsan összefüggő telepet képező párnás növényeket. A puha kőzetekbe vájt ültetőüregek aljára szórjunk homokot vagy kavicsot, és fúrjunk vízelvezető nyílást is. Nem keletkeznek csúf kopár foltok a tavaszi hagymások elvirágzása után, ha a közvetlen környezetüket kitöltjük párnás növekedésű vagy talajtakaró évelőkkel.

Edényben, ágyásban vagy sziklakertben egyaránt jól mutatnak, és mostoha körülmények között is hosszan díszlenek a varjúhájfélék.

Agyag- és kőkorsókba, rézsűkre, falak tetejére, lépőkövek rései közé, utak mellé is telepíthetők. Néhány faj kiváló talajtakaró vagy gyeppótló lehet ott, ahol a fű nem marad meg. Jól harmonizál őszirózsával, krizantémmal, levendulával, cickafarkkal, dáliával. Az alacsony fajokat például kerti szegfűvel, gólyaorral, kúszó fátyolvirággal társítsuk.

Az eredeti cikket ITT érheti el.

Kiemelt kép: Pexels

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.