Augusztus a Griff Pagonyban: Tengerészcsíkok és rozmaring

Mielőtt ősszel visszatérne az enteriőrökhöz, hogy a Pagony példáin érzékeltesse mitől lesz egy otthon harmonikus, a Lakáskultúra enteriőrtervezője azt tanácsolja, hogy az utolsó nyári hónapot még mindenki töltse a kertben.

null

Az enteriőrtervező számára nincsen nyár klasszikus tengerészcsíkok nélkül, legyen az a szófa nyári huzata, kerti párnák vagy breton csíkos póló és nem csak abból kifolyólag, hogy a Pagony vízpartra néz. Bánhalmi Attila ha teheti a lakberendezésben is használ kék csíkos anyagokat, mert az emberek többségében ezek gondtalan, derűs nyaralásokat idéznek.
Furcsa, de ezek a közismert csíkok csak 1858 óta léteznek, amikor a francia haditengerészet uniformisához elkészült az első ilyen szövet. Az eredetileg 21 csík Napóleon győzelmeit hivatott jelezni. Azért is kedvelték a matrózok, mert a fedélzetről tengerbe pottyant társaikat könnyebb volt észrevenni. Természetesen rajtam kívül számos népszerűsítője akadt, hogy csak néhány ismertebb nevet említsek: Picasso, Coco Chanel, J.P. Gaultier, Ralph Lauren…

Használjunk hát bátran csíkos anyagokat, kék-fehér kiegészítőket, hogy felidézzük a tengert és a nyarat a saját otthonunkban is - javasolja a tervező. Bár reggelente már érezni, hogy a nyár hátralévő része nem perzselő forróságban fog telni, de nem is baj, mert kellemesebben telik a szabad ég alatt töltött idő, ha nem kell árnyékból árnyékba vándorolnunk. Sok növény még most is ontja virágait és nincs is annál kellemesebb, mint kényelemben élvezni a virágillatot és a napsütést egy jó olvasmány, vagy barátok társaságában. Egzotikus növényeim közül egyik nagy kedvencem az Agapanthus, vagy ahogy itthon ismerik, a szerelemvirág. A kék és lila árnyalataiban és fehér színben létezik.
Eredeti élőhelye Dél-Afrika, de már sok földrészen meghonosodott.

Fotó: Bánhalmi Attila/Lakáskultúra


Az itthon kapható fajták fagyérzékenyek, de létezik, amelyik kiültetve a -15 fokot is elviseli. Mint a mediterrán növények többségét, például a leandert és a citrusféléket, a legjobb, ha 10 fok körüli, világos helyen teleltetjük. Hogy mikor és meddig virágzik, az nagyban függ a teleltetéstől és a fajtától, de sajnos itthon minimális információval árulják, ezért pontosan nem fogjuk tudni, hogy mit is vettünk. A szerelemvirágnak furcsa szokásai is vannak, például, hogy NEM hálálja meg az átültetést, sőt a következő évben általában nem is virágzik. Kifejezetten azt szereti, amikor a gyökerei teljesen kitöltik a cserepét. Ezért csak abban az esetben ültessük át, ha már tápozással is egyre kevesebb virágot hoz. Ilyenkor tőosztással több egyedre szedhető, de mindig csak egy kicsivel nagyobb cserépbe ültessük, mint amibe beleférnek.
A nyár és a tengerpartok másik, számomra elmaradhatatlan eleme a rozmaring.
Szerencsére az is így vélekedett, aki úgy döntött, hogy a Lánchídnál a Duna-parti ágyásokba ezekből is telepít jó pár bokornyit. Eredeti élőhelye a Mediterráneum, de a 17. század folyamán szinte minden kontinensre eljutott. Több évszázadon át Rosmarinus officinalis néven ismerte a világ, de 2017 óta Salvia rosmarinus névre kénytelen hallgatni, mert onnantól kezdve a Salvia (zsálya) nemzetségébe sorolják.
Egy másik érdekesség róla, hogy ebből készült az első európai alkohol alapú parfüm (Eau de la Reine de Hongrie). Feltalálásának körülményei homályosak, de több forrás szerint is Magyarországhoz köthető. Gyógyszerként is használták, mind külső, mind belső használatra. A magyar királynévíz népszerűsége csak a kölnivíz 18. századi megjelenésével hagyott alább.

 

Az eredeti teljes cikk az augusztusi Griff Pagony további képeivel, IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.