Sokszor elgondolkodtam már, mitől is válik egy tárgy különlegessé? Talán a manufaktúra, ahol készült, az alkotó, a korszak, esetleg a téma vagy a forma teszi különlegessé? Vagy talán ez mind együtt. Ebben az esetben valóban beszélhetünk mágikus együttállásról, hiszen a készítő a felülmúlhatatlan Zsolnay Manufaktúra, a tervező pedig Fürtös György keramikusművész - olvasható a Lakáskultúra.hu cikkében.
Pécsről indult karrier
Fürtös témája a család, az időszak pedig a varázslatos és a soha meg nem unható huszadik század. Fürtös György eme különleges időszak kiemelkedő és rendkívül termékeny művésze volt. 1939-ben Pécsen született és itt töltötte gyermekéveit négy testvérével együtt. Édesanyja unszolására került Budapestre a Művészeti Gimnáziumba, majd az Iparművészeti Főiskolán Borsos Miklós és Csekovszky Árpád tanítványaként végzett 1962-ben. Ekkor helyezkedett el a Zsolnay gyárban, ahol egészen 1999-ig dolgozott. 1971 és 1980 között a dísztárgy részleg vezetője volt.
Részese volt a kerámiában, illetve a pirogránitban rejlő lehetőségek ismételt felfedezésének, s ezen belül a modernista, konstruktivista látásmód szobrászati és iparművészeti kiteljesedésének. Köztéri szobrok és épületplasztikák, bámulatos falburkolatok, faldíszek, kisplasztikák és dísztárgyak sokasága fűződik a nevéhez. Rengeteg épülethomlokzatot díszített, ivó- és szökőkutakat készített Magyarországon és külföldön egyaránt, melyek mind viselik sajátos kifejezésmódját.
Humoros látásmód
A pécsi Tüke-kút a Zsolnay gyár közreműködésével, egyéni kezdeményezése és ötletei alapján valósult meg. Jellegzetes hangvételével és humoros felfogásával páratlan, azonnal felismerhető stílust hozott létre. Foglalkozott absztrakt, a kerámiaműhely maradékaiból összeállított szobrok készítésével a hetvenes években, a nőiség és a női sors mibenlétével a nyolcvanas években és utazásai kapcsán megérintette az ókori építészet is. Egyszerű, szinte már gyermeki formavilága intenzív és hatásos benyomást kelt. Rengeteg helyen járt a világban, számtalan kiállításon és tárlaton állította ki munkáit, 1969 és 1972 között részt vett a Siklósi kerámia szimpóziumon. Művészi vénáját négy gyermeke közül kettő is tovább vitte, egyikük gobelinnel másikuk porcelánnal foglalkozik.
Vidám család
A Fürtös György által készített falplasztika vidám egységként mutatja meg a családot. Érdekes, karakteres alakjai, folt szerűen és plasztikusan kialakított felülete a kor haladó szellemiségét idézik, megfűszerezve a rá oly jellemző barnás és vizes kék színekkel. Egyszerű,stilizált alakjai szívet melengetően fejezik ki mindazt amit a családtól remélünk. Könnyed, játékos habitusával, átgondolt, aprólékos kimunkáltságával hozza el és táplálja otthonunkban a bensőséges meghittséget, melynek ezt az örök érvényű formáját csakis a művészettől kaphatjuk meg.
(Borítókép: Lakáskultúra.hu)