Falmozgatás egyszerűen kritikus pontok, amelyekre jó, ha figyelünk

Akár új, akár már meglévő lakásról van szó, minden esetben eljöhet az a pont, amikor változtatni kell az ingatlan alaprajzán. Összegyűjtöttük a leggyakoribb problémákat, amelyeket a felújítás előtt jó, ha átgondolunk – így több kellemetlenségtől is megkímélhetjük a jövőben – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

null

Válaszfal eltolása

A tervezést követően részletesen tisztázzuk a kivitelezővel, hogyan oldhatók meg a szükséges átalakítások. Ki kell találni, melyik helyiség mekkora legyen és milyen elrendezésű. Egy válaszfalat eltolni nem túl bonyolult, csak a benne haladó vezetékeket kell kifűzni, és már lehet is bontani. A legnagyobb térigénye a nappalinak van, ezután következik a konyha és az étkező, majd a hálószobák, fürdők és végül a kiszolgáló terek.

Új ablak vágása

Fontos szempont, hogy optimális esetben minden helyiségnek van ablaka. Gondot okozhat, ha egy nagyobb térből két szobát szeretnénk kialakítani, de csak egy ablak van. Ilyenkor vágni kellene a falban egy új nyílászárót, ami csak ritkán megoldható, hiszen a beavatkozás módosítja a homlokzat képét, tehát engedélyköteles. Budapest belvárosában a jóváhagyást gyakorlatilag lehetetlen megszerezni, családi házaknál esetleg átmegy a kérelem. A belvárosban még a tetőablakok is nehezen kapnak engedélyt, tehát inkább a meglévő nyílászárókkal számoljunk.

Vizesblokk mozgatása

Összetett feladat a vizesblokk áthelyezése. A vízcsövek és lefolyók mozgatása szigorú szabályokhoz kötött. Főleg a WC szennyvízlefolyó csövét nehézkes mozdítani, mert 11 cm átmérőjű PVC-cső kell hozzá, és ügyelni kell a lejtésre (közelítőleg 0,5 cm méterenként). Ha messzebbre szeretnénk vinni a strangtól a WC-t, számolni kell ezzel. A mosogató, mosdó, zuhany vagy a kád lefolyója 5 cm átmérőjű, tehát könnyebb a helyzet az elvezetésnél. Belvárosi bérházak vastag födémjében egyszerűbb odébb húzni a lefolyókat, mint a vékony vasbeton födémes, újabb építésű lakóparkokban, panelházakban vagy családi házakban.

A fürdő új helyén a víz miatt szigetelni kell a falakat. Ellenőrizzük, hogy a felújítás során valóban kerül-e a falra és a padlóra kenhető szigetelőanyag. Az első réteg felhordása után hajlaterősítő szalagokat kell beágyazni, majd jöhet a második réteg. Ha nincs ablaka a fürdőnek, valamilyen szellőzést célszerű beszereltetni, illetve hasznos, ha penészgátló festék kerül a falra a burkolat fölé.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: PEXELS

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.