Felújítás okosan: Hogyan rendezzük be a fürdőszobát? 2. rész

Nagyszerű tippek és tanácsok a csapok, a tükrök, a fűtés és a szellőzés kiválasztásához.

null

A Lakáskultúra.hu sorozatának második része az okos fürdőszoba-felújítás alapjait veszi sorra.

Csapok

Ha felújításra szánjuk el magunkat és fontos a jó ár, a legegyszerűbb megoldás egy normál keverőcsaptelep a hozzá tartozó zuhanyfejjel. Ehhez rúdra rögzített kézi zuhanyt válasszunk, de ne csak egy kis kar fogja a rózsát, mert könnyen kilazulhat. A falsík mögé süllyesztett zuhanycsapok, fejzuhanyok és masszázspanelek széles palettájáról mindenki kedvére válogathat, arra azonban érdemes figyelni, hogy jó minőségű legyen a belső anyaga. Egy térbe azonos csapcsalád kerüljön, illetve a takarékosság sem utolsó szempont. A termosztátos csapok kiegyenlítik a beérkező hideg és meleg vizet egy beállított hőfokra, így nem folyik el feleslegesen egy csepp sem, és a gyerekek sem forrázzák le magukat véletlenül. Víztakarékos típus az infrás vagy szenzoros csaptelep, amely sajnos ma még kevés otthonban bukkan fel, ugyanis a közületi mosdókhoz kötik az emberek, pedig nagyon praktikus és higiénikus megoldás.

Tükör

Fontos fürdőszobai elem a mosdó feletti tükör, a hozzá tartozó világítással és a konnektorokkal. A burkoló beillesztheti a tükröt a csempe síkjába, de létezik keretes, illetve a keskeny mélységű szekrény ajtajára ragasztott változat is. Minden esetben fordítsunk kiemelt figyelmet a világítás megtervezésére. Nem szerencsés, ha csak egyetlen lámpa van a tükör fölött, mert így árnyék vetül az arcunkra, inkább kétoldalt helyezzük el a világítótesteket. Sminkeléshez, borotválkozáshoz és arctisztításhoz a nagyítós tükör a legjobb, amelyet érdemes világító kerettel rendelni, így tökéletesen kiegészíti a mosdó miatt messzebb található nagy falitükröt.

Fűtés

Ha csak minimális mértékben akarunk hozzányúlni a helyiséghez, akkor a meglévő radiátort lecserélhetjük egy törölközőszárítós darabra, amely stílusában illik a belső térhez. Egy hidegebb, kevésbé napsütötte helyiségben a radiátor mellé felszerelhetünk egy elektromos (patronos) törölközőszárítót, utóbbi jóvoltából télen sem büdösödnek be a vastagabb törölközők. Ha nagyobb felújítást végzünk a fürdőben, illetve még az építkezés fázisában járunk, érdemes megfontolni a padlófűtést, amely kapcsolódhat a kazánhoz vezető csövek rendszeréhez. Amennyiben ez nem megoldható, letehetünk elektromos fűtőfóliát, a melegítőszálak temperálják a hideg padlóburkolatot. Az önszabályozó, intelligens infrafűtőfilmek és fóliák lerakásához nem kell szétverni a lakást, és nem igényelnek karbantartást. Energiatakarékos, környezettudatos megoldás, ráadásul a gyártók sok év garanciát vállalnak termékeikre.

Szellőzés

Fontos feladat a megfelelő szellőzés biztosítása, akár van ablak a helyiségben, akár nincs. A hideg hónapokban is biztosítani kell a légcserét, főleg, ha WC is áll a fürdőben. Megoldást jelenthet egy axiális fali elszívó ventilátor vagy egy bonyolultabb szellőztetőrendszer kialakítása. Önmagában a penészgátló festés nem fogja megakadályozni, hogy a pára idővel kikezdje a falakat.

(A borítókép illusztráció. Fotó: Pixabay)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.