Ne várjon! Tovább dráguló ingatlanokra és hitelkamatokra rendezkedik be a piac

Drágultak a hitelek, elsősorban a bankközi kamatok emelkedése miatt, és ez a trend- úgy tűnik, nem is fordul meg.

null

Aki rendelkezik – a hiteléhez mérten elegendő – jövedelemmel, megbízható munkahellyel és 30 százalék körüli önerővel, jó eséllyel pályázhat állami támogatású-, illetve piaci hitelre. Érdemes kihasználni a CSOK- és babaváró hitelt, már csak azért is, mert az ingatlanárak is emelkednek, dráguló ingatlanokra és hitelkamatokra rendezkedik be a piac - olvasható a Lakáskultúra.hu cikkében.

Három hónapja folyamatosan csúcson a folyósított lakáshitel-volumen. A májusi 120,2 milliárd forintos összeg már több mint kétszerese az év első hónapjában kifizetett lakáskölcsönök összértékének.

Mi indokolta mindezt?

A jelenlegi hitel- és lakáspiacon jó pár tényező együttes hatása fejti ki hatását. Mint ismeretes, a pandémia miatt sokan elhalasztották lakásvásárlásukat. Azonban a beoltottak számának növekedésével az eddig türelmesen várakozók újra keresgélni kezdtek. A tavaly már meghirdetett, de 2021-ben bevezetett lakástámogatások is a kivárást indokolták, többen az idei évre halasztották a lakáscélú terveik megvalósítását.
Ugyancsak a lakástámogatások okán újabb lendületet vett az amúgy is szárnyaló építőipar; az építkezés rég nem látott méreteket ölt az országban – ezt csak az igen megemelkedett építőanyag árak árnyalják. Emiatt is szinte törvényszerű, hogy többen vesznek fel hitelt.
Az ingatlanvásárlások száma folyamatosan emelkedik, teszi hozzá, ami természetesen befolyásolja a hiteligénylések számát is.
Nagyon fontos, ha nem a legfontosabb tényező, hogy a lakáshitelek kamata igen kedvezően alakult az elmúlt időszakban.

Csakhogy!

A kamatemelés lassan elindult, a bankok várhatóan több lépésben emelik majd meg a kamatokat. Ennek lehet némi negatív hatása a hitelfelvételi kedvre, de az alacsony kamat bázis miatt érzékelhető visszaesés nem várható.

Új is, használt is jöhet

Az elmúlt tíz évben a legtöbb hitelt új lakás vásárlására vették fel a magyarok: a 2014-es mélypont óta a hitelfelvételi kedv meredeken elindult felfelé, 2020-ban már alulról súrolta a 14 millió forintos átlagösszeget.
Használt lakásvásárlásra is egyre bátrabban kötöttek hitelszerződést, tavaly átlagosan 11 millió forint összegben. Korszerűsítésre, bővítésre volt a legkevesebb érdeklődés, nagyjából 2 millió forint kölcsönért fordult pénzintézethez a lakosság. Ezen lendített sokat a 2020 végén beharangozott otthonfelújítási támogatás, ami 2021. január 1 óta óriási népszerűségnek örvend.
Egyébként kimondottan lakásfelújítási hitelt viszonylag kevesen választanak. Ennek oka, hogy leginkább a babaváró hitel is jól kombinálható ugyanis lakáshitelekkel, akár önerőként. A felújítási támogatás felvételéhez ezért nem feltétlenül mindenki választ lakáskölcsönt, a felújítási munkákat ugyanis a jogosultak személyi hitelből, vagy babaváró kölcsönből is ugyanúgy tudják előfinanszírozni.

Újra felfutóban a babaváró

A hitelpiac meghatározó szereplője, a babaváró hitel 2 évvel ezelőtti indulása hatalmas boommal robbant be a piacra, de utána a havi kihelyezés inkább stagnált. Azonban márciusra új lendületet vett, ami azóta is tart: áprilisban megközelítette az 50 milliárdot – a januári 35,91 milliárdhoz képest. Személyi hitelt is bátrabban veszünk föl, míg idén februárban 30,76 milliárdot, két hónappal később már 37,27 milliárdot mutatott a mérleg.

Tovább dráguló ingatlanok és hitelek

A pandémia várható, negyedik hulláma vélhetően nem lesz túl nagy hatással az ingatlan- és hitelpiacra, nem várható, hogy a trendek megváltoznának: az ingatlanárak lassan tovább emelkednek, és a hitelkamatok emelkedésében sem lesz– legalábbis rövidtávon –változás. Ezért aki még csak most gondolkodik a kölcsönön, érdemes minél előbb lépnie.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.