Szigetelés környezetkímélően? Lehetséges!

Méghozzá építőipari perlittel. Kevesen tudják, de kiváló hő- és hangszigetelő, ráadásul még tűzálló is.

null

Az építőipari perlitről sokan még nem is hallottak. A Lakáskultúra.hu cikkéből kiderül, hogy mi is pontosan, és mi mindenre lehet felhasználni ezt a 100%-ban természetes és környezetbarát anyagot!

Az építőipari perlit egy vulkanikus eredetű kőzetből készül. Miután a perlitet kibányászták, apró szemcsékre őrlik, majd 900-100°C fokon speciális eljárással duzzasztják. A duzzasztási folyamat kísértetiesen hasonlít a pattogatott kukorica elkészítésére. Az eredmény egy fehér vagy szürkésfehér duzzasztott perlit, amelynek kicsi a fajsúlya, nagy a pórustérfogata és rendkívül gazdag légcellákben.

 A duzzasztott perlit rendkívül sokoldalú anyag.

Jolly joker az építőiparban

A duzzasztott perlitnek számos olyan kedvező tulajdonsága van, ami miatt remekül hasznosítható az építőiparban. Nagyon jó hő- és hangszigetelő, de magas páraáteresztő képessége is. Mindemellett 900°C-ig hőálló, ráadásul nem is éghető. További hatalmas előnye, hogy ellenálló a biológiai károsodásokkal szemben: rágcsáló, rovar nem tudja károsítani, nem gombásodik, nem penészedik. Ezen kívül nem tartalmaz semmilyen káros anyagot, teljesen természetes és környezetbarát.

Felhasználási lehetőségek száraz technológiával

A száraz technológiával történő felhasználás azt jelenti, hogy az építőipari perlitet ömlesztve, kötőanyag nélkül alkalmazzák. Az egyik lehetőség a többrétegű falak magszigetelése, melynek segítségével olyan hőszigetelés készíthető, amely nem csak hőhídmentes, de fantasztikus hangszigetelő és rendkívül hosszú élettartamú is.

A kép illusztráció. Fotó: Pexels

A perlit másik gyakori felhasználási területe a lapostetők vagy padlószerkezetek hőszigetelése, de a feltöltés jellegű szigetelés magastetők építésénél is alkalmazható. Szintén lapostetők és padlók esetében használatos egy másik, különleges technológia. Az úgynevezett száraz-hideg technológia során a perlitszemcsék felülete egy speciális bitumenréteggel kerül bevonásra. Az így kapott szigetelés hőhídmentes, tűzálló és sem a nedvesség sem a hőmérséklet ingadozása nem képes ártani neki.

Felhasználási lehetőségek nedves technológiával

A nedves technológiák során a duzzasztott perlithez egyéb kötőanyagokat és bedolgozást segítő adalékanyagokat adnak. Az egyik legelterjedtebb felhasználási terület a perlit alapú hőszigetelő vakolatok és habarcsok készítése.

Az építőipari perlitből jó hőszigetelőképességű betont, úgynevezett perlitbetont és estrichet is lehet készíteni. Ez a könnyű, gyorsan kivitelezhető, de rendkívül hosszú élettartamú anyag remekül alkalmazható padlófűtés kivitelezésekor. Ezen kívül hőszigetelő panelek és táblák is készíthetők belőle, amelyeket épülettüzek megfékezésére használnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.