A megfelelő szigetelés, a régi nyílászárók cseréje, a megújuló energia használata, az energiatakarékos háztartási gépek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy otthonunk a lehető legzöldebb legyen. Ezekért a nagyobb, hosszútávú befektetésekért mélyebben kell a zsebünkbe nyúlni, ám akad néhány megoldás, ami semmibe nem kerül – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.
Csak egyetlen fok
Még egy ideig tart a fűtési szezon, addig viszont érdemes megfogadni ezt a tippet: „tekerjük” a hőmérsékletet csak egy fokkal lejjebb.
20-21 fokban sem fázunk meg, éjszaka pedig jobban is alszunk a hűvösebb, 18-19 fokos szobában.
A termosztátot úgy állítsuk be, hogy napközben, ha nem vagyunk otthon, ne fűtse túl a szobákat, tökéletes a 19 fok is, az időzítő pedig segít, hogy mire hazaérünk, kellemes meleg fogadjon.
Ne altassuk – kapcsoljuk ki!
Ha nem használjuk a háztartási gépet, elektronikus eszközt, kapcsoljuk ki! A hűtő és a fagyasztó nyilván nem tartozik ezek közé és a legtöbb modern eszköz magától is kikapcsol egy idő után, de a régebbi kávégépek, hangfalak, tévék, számítógépek csak standby üzemmódba kapcsolnak, ha nem használják azokat.
Az éppen nem használt töltőkábeleket húzzuk ki, ne legyenek bedugva “üresen”, ha feltöltött a telefon, táblagép, vegyük le a töltőről. (Ahogyan a laptopot is érdemes időnként nem csak lecsukni, de kikapcsolni.)
Sokat segíthet egy elosztó, amit egy mozdulattal kikapcsolhatunk.
Elég egy bögrényi
Ha csak egy csésze teát főzünk, nem kell teljesen megtölteni a vízforralót: míg felmelegíti azt a rengeteg, és egyébként nem használt vizet, sok áramot fogyaszt.
Cseréljük ki a villanykörtét
Ugye mondani sem kell, hogy milyen sokat lehet spórolni a megfelelő világítótesttel?
Cseréljük LED-esre a régi izzókat.
Egy átlagos LED izzó 75 százalékkal kevesebb energiát használ, mint a normál körte.
Használjuk a fedőt!
Sokkal gyorsabban melegszik, fő meg az étel vagy forr föl a tészta vize, ha letakarjuk, ráadásul energiát is spórolunk vele. Fedő alatt gyorsabban puhul, fő az étel akkor is, ha már elzártuk alatta a gázt. Ha a sütőt használjuk, akár 5 perccel korábban is elzárhatjuk, nem kell aggódni, lassan hűl a sütő, ugyanúgy melegít ebben a pár percben is.
Tisztán tartott főzőlap és radiátor
Rengeteg felesleges energiát használ el a koszos főzőlap: nehezebben melegszik be és kevésbé hatékony.
Ne hagyja rászáradni a főzés közben keletkező koszt, minden használat után töröljük tisztára.
Ugyanez érvényes a fűtőtestekre is, a résekben és lamellákban megült piszok rontja a radiátor hőleadó képességét. Mielőtt nekiállunk a takarításnak, zárjuk el a fűtést. Porszívózzuk fel az elérhető helyeken megülő por- és pókhálókat, töröljük át meleg vizes, mosogatószeres szivaccsal, majd tiszta vízzel mossuk át újra.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)