A gyógyítóknak segít az orosházi pszichológus

Váratlan, kiszámíthatatlan élethelyzetek elé került egészségügyi dolgozóknak segít Csikós Péter pszichológus.

null

A témában a lap munkatársa felkeresett egy szakembert. Kíváncsi volt, hogy a járvány idején a túlterhelt, a váratlan s kiszámíthatatlan élethelyzetek elé került egészségügyi dolgozóknak hogyan tud segíteni Csikós Péter, aki az orosházi Dr. László Elek kórház és rendelőintézet egészségfejlesztési irodájában okleveles pszichológus.

A kép illusztráció. Fotó: Pexels

– Milyen nehézségekkel és kik fordulnak segítségért napjainkban?

– A megkeresések oka, a nehézségek, melyekkel hozzám fordulnak klienseim, igen változatosak. A járványhelyzet hatással van a szorongásunkra és a biztonságérzetünkre egyaránt. A krízishelyzet, amit a koronavírus okoz számunkra, a tehetetlenség érzetét is kelti bennünk. A korábban bevált módszereinkkel nem tudunk megküzdeni élethelyzetünkkel, amiben vagyunk. Igény mutatkozik a kliensek részéről a krízishelyzethez kapcsolt érzések és gondolatok feltárására, életmód-tanácsadásra, az önismeret mélyítésére. A felkeresések a járás lakossága részéről történnek irányomba, beleértve a segítő szakmában dolgozó személyeket is.

– Mint pszichológus, miként tudja az egyéni konzultációk által támogatni azokat a kollégákat, akik a covid-ellátásban dolgoznak a betegágyak mellett­?

– A Dr. László Elek kórház és rendelőintézet egészségfejlesztési irodája (EFI) külön idősávot fenntartva ajánlja fel pszichológiai konzultációit és tanácsadásait a kollégáknak. Mentorommal, Wittmann Victoriával közösen igyekszünk támaszt és segítséget nyújtani azoknak a dolgozóknak, akik a mostani élethelyzetük kapcsán igénylik ezt. A konzultációk során klienseink elfogadó légkörben tárulkozhatnak fel előttünk, amely által érzéseiket és gondolataikat megélhetik, kimondhatják. A Coviddal szorosan találkozó szakemberekben a szorongásélmény felerősödve jelenhet meg. Ellentétet élhetnek meg eskütételük, hivatásuk és a vírus okozta szorongás, valamint a halálfélelem között. Pszichológusként – biztosítva a légkört, támogatva a klienseket a feltárulkozásban, az őszinteség vállalásában saját maguk irányába – hozzásegítjük őket belső feszültségük csökkentéséhez, a lelki egyensúlyukhoz való visszatalálásban­.

– Az ön munkája is visszaszorult az online térbe. Hogyan zajlik a pszichológiai konzultáció ilyen helyzetben?

– A konzultációkra a klienseink telefonon jelentkeznek, egyeztetjük az első „találkozás”, hívás időpontját. A célok kitűzését követően a közös munka a segítő beszélgetés eszközével zajlik. Ennek eredményeként a kliensek mintegy önmagukra és élethelyzetükre láthatnak rá egy ítélkezésmentes, elfogadó közegben. A kitűzött célok tükrében pedig érzéseik, illetve gondolataik megélésében és elfogadásában támogatjuk őket, ami után egy mélyebb fokú megértés és megoldáskeresés következik. A konzultációk zárásaként minden esetben a klienssel közösen tekintünk vissza közös munkánkra, ahol rápillantunk arra, hogy honnan hova jutottunk el. A konzultációkat technikailag az online térben valósítjuk meg, azok ingyenesek.

– Milyen programokkal segítette az EFI korábban, a járványhelyzet során az egészségügyben dolgozó kollégáit?

– A nyári időszakban a járványügyi szabályokat betartva kiégés prevenciós csoportfoglalkozást tartottunk a kórház dolgozóinak. A megvalósult csoportfoglalkozás célja volt a munkahelyi kiégés megelőzésének a segítése, a koronavírus első hullámában átéltek átbeszélése és megdolgozása. A mindennapi stresszel való megküzdés csökkentése kapcsán a csoportnak az autogén tréning módszerét mutattuk be.

– Mit tanácsolna olvasóinknak, mikor forduljanak pszichológushoz, segítő szakemberhez?

– Fontos szem előtt tartanunk, hogy sosem vagyunk egyedül nehézségeinkkel, problémáinkkal. Társas támaszaink lehetnek a családtagjaink és a barátaink egyaránt. Mégis vannak olyan élethelyzetek, amelyek kapcsán a feltárulkozásban, a megoldáskeresésben egy szakember bevonása sokat segíthet. Azt, hogy valaki segítő szakemberhez forduljon, egy döntési folyamat előzi meg, ami nem könnyű. A legnehezebb lépések egyike a segítségkérés. Ha ezt megtettük, akkor jó úton haladunk a megértés, az elfogadás és a kiútkeresés kapcsán.

Csete Ilona

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy kisfilmmel emlékeztek meg a Don-kanyarnál elesett katonákról a gárdonyiak. Az alkotást a második világháborúban hősi halált halt gárdonyi katonák emlékművénél forgatták.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.