Katonák segítenek a kórházi dolgozóknak a nehéz időkben

Bár elsőre szokatlannak, megdöbbentőnek tűnhet ez a fajta militáris jelenlét, korántsincs szó erről.

null

Sokunk számára idegen volt az az állapot, hogy katonák érkeznek a kórházba, illetve kórházparancsnokot neveznek ki az egészségügyi intézményben zajló munka koordinálására.

Szerencsések is vagyunk, hogy eddig ehhez hasonló helyzetet nem kellett átélnünk. A koronavírus-világjárvány miatt a kormány elrendelte a veszélyhelyzetet, amely magával vont számos intézkedést. A többi között azt is, hogy a Szent Pantaleon Kórház október eleje óta kijelölt kórházként kezeli a Covid-betegeket. Bár elsőre szokatlannak, megdöbbentőnek tűnhet ez a fajta militáris jelenlét, korántsincs szó erről.

A katonák azért vannak jelen az egészségügyi intézményekben, hogy a megfelelő szakmai felügyelet mellett tehermentesítsék az egészségügyi dolgozókat olyan feladatokban, amelyek egészségügyi szakképesítés nélkül is elvégezhetők.

A kórházi dolgozók, páciensek és honvédek között kialakult közvetlen, barátságos kapcsolat bizonyítéka a többi között az a gesztus, amelyről már mi is beszámoltunk: zenés műsorral kedveskedtek a katonák a kórház dolgozóinak, betegeinek a Mikulás-nap és a karácsony alkalmából.

Balázs Attila, a dunaújvárosi kórházban szolgálatot teljesítő katonák rangidős vezetője
Fotó: Szabóné Zsedrovits Enikő/Dunaújvárosi Hírlap

A legutóbbi produkció előtt beszélgettünk Balázs Attila őrnaggyal, a Magyar Honvédség 25. Klapka György Lövészdandár helyőrségi zenekarának karmesterével. Ő a kórházban szolgálatot teljesítő katonák rangidős vezetője. Mint mondta, november 16-án érkeztek Dunaújvárosba.

Összesen tizennégyen vannak nálunk, többségük, tizenketten a tatai dandárzenekar tagjai, de más beosztású katonákkal együtt alkotják az itteni csapatot.

– Mi, a MH. 25. Klapka György Lövészdandár katonái több területen teljesítünk szolgálatot, így például a határvédelemnél, a missziós felkészítésekben, az újoncok alapkiképzésénél. Továbbá a szociális és oktatási intézményeket fertőtlenítő csapatokban is jelen vannak katonáink, valamint kilenc város egészségügyi intézményében, köztük a tatabányai Szent Borbála Kórházban és a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban. Itt a főbb feladataink közé tartozik a raktározási munka, a különféle gépek, eszközök, gyógyszerek, csomagok szállítása, illetve a beléptetés. A kórházon belül vannak covidos részek, ezekbe katona nem mehet be, a többi, úgynevezett fehér zónába igen, és itt segítünk a betegszállításban, a betegek kíséretében is – vázolta a napi munkájukat Balázs Attila. Hangsúlyozta, közvetlen, baráti kapcsolatok alakultak ki az elmúlt hetek során.

Érezték az egyenruha megbecsülését, pozitív visszajelzéseket kaptak mindenkitől, a dolgozóktól és a betegektől is. Ezt szerették is volna meghálálni a lehetőségekhez mérten, így jött a kezdeményezésük a zenés ünnepi műsorokhoz.

– Köszönetünket, hálánkat szerettük volna kifejezni a kórház egészségügyi vezetésének, valamint a rendőri kórházparancsnoknak is, akik a hirtelen jött, más irányú feladataink ellátásában rendkívül segítőkészek voltak – mondta Balázs őrnagy. A katonák immáron nyolcadik hete teljesítenek szolgálatot a dunaújvárosi kórházban. Balázs Attila elmondta, a kórházparancsnoknak köszönhetően színvonalas szálláson vannak elhelyezve itteni szolgálatuk ideje alatt, a Kerpely Antal Kollégiumban szép, igényes, tiszta környezetben. Innen járnak nap mint nap az egészségügyi intézménybe. Igénybevételtől függően, ha lehetőség van rá, hazajárhatnak.

– Mi, katonák úgy köszöntünk másokat, hogy „Erőt, egészséget!”. Soha nagyobb aktualitása és helyénvalósága nem volt még ennek a formulának úgy, mint ebben a rendkívüli évben. Ezúton is kívánjuk a dunaújvárosi polgároknak, hogy az új év adjon számukra minél több erőt és minél jobb egészséget az előttünk álló nehézségek leküzdésében! Életre szóló élmény számunkra, hogy itt lehetünk; köszönjük Dunaújváros! – hangsúlyozta Balázs Attila.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.