Lesz-e modellváltás a Szegedi Tudományegyetemen?

A megsokszorozódó pályázati lehetőségek az infrastruktúra és az oktatás minőségének javulását eredményezhetik.

null

Pénteken születhet szenátusi döntés arról, hogy a Szegedi Tudományegyetem él-e a fenntartó által felkínált lehetőséggel. Fendler Judit kancellár hangsúlyozta, az állami alapítványi fenntartással sem az egyetem autonómiája, sem egysége nem csorbulna. A Szegedi Tudományegyetem a lehetséges modellváltás kapcsán január 18-án lezajlott, rendkívüli szenátusi ülés legfőbb célja az információk átadása volt.

– A rendkívüli szenátusi ülésen kívül is több információs fórumot tartott az egyetem vezetése. A két dékáni kollégiumon kívül tájékoztató anyagokat kapott minden egyetemi polgár, szerdán összdolgozói fórumot, majd hallgatói tájékoztatót tartunk. A szenátus tagjai a hallgatók véleményét megjelenítő EHÖK-ös képviselők is. Arról döntünk, hogy a szenátus felhatalmazza-e az egyetem vezetését arra, hogy kérje a fenntartót a modellváltás lehetővé tételére – részletezte a kancellár.

modellváltás, SZTE

Fendler Judit: Az egyetem autonómiája az esetleges modellváltást követően nem csorbulna.

Fotó: Karnok Csaba

Esetleges modellváltás: Autonómia és egység

Fendler Judit hangsúlyozta, az egyetem autonómiája az esetleges modellváltást követően nem csorbul, sőt erősödhet.

– Az egyetemnek most is van fenntartója, amelynek jelenleg is el kell küldeni többek között az éves költségvetési beszámolót, a következő évi költségvetést, továbbá az intézményfejlesztési és vagyongazdálkodási tervet elfogadásra, miután ezeket a szenátus elfogadta. A fenntartó eddig nem bírálta felül az elfogadott szenátusi döntéseket.

A fenntartó és a szenátus jogkörét a felsőoktatási törvény szabályozza az állami alapítású alapítványok által fenntartott egyetemek esetében is, vagyis óriási tévedés azt gondolni, hogy a szenátus jogköre az átalakulással megszűnne – magyarázta. Hozzátette, az SZTE egységét az esetleges modellváltás szintén nem fenyegeti sem a klinikák, sem az orvosképzés, sem egyéb területek vonatkozásában.

– A klinikákra vonatkozóan határozottan leszögezte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy azok az egyetem elválaszthatatlan részét képezik. A képzésekre vonatkozóan pedig azt gondolom, az alapítványi modell, az azzal járó finanszírozási biztonság sokkal nagyobb biztosíték arra, hogy az intézmény jelenlegi kari összetétele egyben tud maradni, mint a jelenlegi modell

– fogalmazott.

Több forrás és lehetőség

Az egyetemnek a kancellár szerint gazdálkodási érdeke is az átalakulás, a megsokszorozódó pályázati lehetőségek egyértelműen az infrastruktúra és az oktatás minőségének javulását eredményezhetik.

– Az európai járványügyi újjáépítési alap terhére 3 éven belül beruházások vonatkozásában egy több száz milliárd forintos, az SZTE-re dedikált pályázható összeget látunk, amelyhez fogható lehetőség az elmúlt száz évben nem adódott. Az alapítványi egyetemek oktatói számára továbbá egy éven belül 30 százalékos béremelést vállalt a kormány. Ha kimaradunk ebből, félő, hogy az oktatóink elmennek más intézményekbe a magasabb bér és a jobb lehetőségek miatt – fejtette ki.

Hozzátette, a folyó finanszírozásuk egyértelműen javulna, emellett az átalakulás után az év végén jelentkező megtakarítást nem vonná el a fenntartó, hanem továbbvihetnék, így tervezhetőbbé válna az SZTE költségvetése. Ezenfelül a gazdálkodási tevékenységüket is bővíthetnék, ami ugyancsak bevételeket hozhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.