Szőlőmetszés – Jó időben fürgébbek a somogyi ollók

Ollócsattogástól hangos a vidék, megkezdődött a metszés a Dél-Balatoni Borvidéken.

null

– Kettő szálvesszőt hagyunk, aztán ernyőszerűen kötözzük a drótokhoz – mutatta a szőlőmetszés technikáit a Csabagyöngye ültetvényen Szűcs Ferenc, a lap szerdai látogatásakor. Ahogy láthatták, a vesszők szépen átvészelték a telet.

– Nagyon kedvező a mostani időjárás, egyáltalán nincs hideg, erős szél, jól tudunk haladni a munkával – emelte ki az ordacsehi vállalkozás dolgozója. Mint kiderült, már tavaly az év utolsó napjaiban nekiálltak a metszéseknek, hogy március közepére végezzenek a több mint 100 hektárnyi területen. Rövid csapos és ernyős művelést alkalmaznak.

Fotó: sonline.hu / Kovács Tibor

Megtudták, az állandó dolgozók mellett harminc-negyven idénymunkás is dolgozik.

– Az idén egy előmetsző gépet alkalmazunk, amely nyolc óra alatt öt hektárnyi területtel végez – mondta el Bohus Zoltán, a Balaton Agrár Zrt. szőlészeti ágazatvezetője. Hozzátette, a hidas traktort tavaly vásárolták, beállítanak rajta egy magasságot és a meghagyott vesszők 70-80 százalékát ledarálja a gép, csak egy emberre van szükség, aki ollóval az elmaradottakat ritkítja. A gépjárművezetőnek oda kell figyelnie az oszlopoknál, hogy nehogy kárt tegyen bennük. Így jóval kevesebb élőmunkára lesz a jövőben szükségük, nagyon nehezen találnak hozzáértő és megbízható brigádokat a környéken. Jó hír viszont, hogy az időjárás eddig kedvezett a vesszőknek.

– Szépen beértek a vesszők, kedvező volt az őszi időjárás és nem látszanak a betegség nyomai rajtuk, egészségesek, így mínusz 15 fokig bírják a hideget, jó kondícióban vannak – sorolta Bohus Zoltán. – Minden alap meg van ahhoz, hogy soha nem látott kiváló évjáratunk legyen idén is.

Gépekkel pótolják a munkaerőhiányt

Több hektárnyi régi ültetvényt kell kivágni, hogy helyükre újak kerüljenek. – Egy gyökérkiszedő gépet alkalmazunk, amely kiforgatja a földből a gyökeret, majd egy korszerű fém támrendszert hozunk létre a régi helyett – mondta el Tavaszi József, a Balaton Agrár Zrt. elnöke. – 2023-ig 150 hektárra bővítjük a szőlőterületek nagyságát, telepítünk Chardonnay-t, Irsai Olivért, Merlot-t is. Tavaszi József kiemelte: nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy minél több munkafolyamatot gépesítsenek. – Egy egész év termése múlhat azon, hogy szakszerűen van-e megmetszve az ültetvény és egyre kevesebb hozzáértőt találni, megöregedtek a rutinos idénymunkások.

Góz Lilla

Az eredeti cikk ide kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy kézművesműhelyt is kialakítanak a megújuló Perlaky-házban Jászapátin. A beruházás az év első felében készül el – tájékoztatott Farkas Ferenc polgármester.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.