Megszűnik a távirat, a pécsi nagypostán adták fel az utolsót

A PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium ballagó diákjait még dísztávirat útján is tudták köszönteni, az alkalomhoz illően.

null

Április 30-án 174 év után megszűnik a távirat, mint szolgáltatás Magyarországon. Kevesen tudják, hogy a pécsi volt Komarov Gimnázium és Szakközépiskolában (ma PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium) 1968-tól működött postai szakképzés, melynek keretein belül foglalt helyet a Postaforgalmi Szakközépiskola is.

– 1968-tól tanítottam az iskolában, távbeszélő-, televízió-, illetve távírószolgálat-oktatás zajlott az intézményben – mondta Pandur Béláné távközlési szaktanár, szakoktató.

– Osztálytalálkozókon szoktam mondani, alólam teljesen kihúzták a széket, lassan minden megszűnt, amit oktattunk.

Korábban teljesen más világ volt, emlékezett vissza a régmúltra Pandur Béláné. A falvakban nem volt telefon, az emberek úgy tudtak telefonálni, táviratozni, ha bementek a postára, akkor 3200 működött az országban. Ha valaki például Pécsen táviratot adott fel az ország másik végébe, az fél órán belül ott is volt. A táviratok nagyon népszerűek voltak, korábban nyolcmilliós volt az országos forgalom egy év alatt, most az ötezret sem éri el.

Pécsen 20–30 távírász dolgozott két műszakban, hét órán át a nagyposta emeletén egy külön teremben. A táviratot kétféleképpen lehet feladni, telefonon vagy személyesen. A posta bármely ablakánál felvették a szöveget, majd egy csőpostába tették, ami vákuumrendszerben működött, és küldték fel az emeletre, ahol a távírászok dolgoztak. Mivel a kisebb postákon nem volt távír­da, így a kézbesítőt is mindenre ki kellett oktatni. Mikor elindult reggel a postától, útközben be kellett jelentkeznie onnét, ahol volt telefon (plébános, tanító vagy tanácselnök), hogy van-e távirat, és ha volt, már diktálták is.

– A postásoknak meg kellett tanulniuk betűzni is. Voltak könnyen félreérthető nevek, ebből gyakran adódtak félreértések. Az egyik egyetemista jelezte a szüleinek táviratban, hogy hétvégén érkezik. Ilyenkor a feladó nevét elkérték, az övé Habranek volt. A szülők kimentek a vasútállomásra, és meglepve vették észre, hogy egyedül érkezik. Nem jött Helén, Aladár és így tovább, mint ahogy a táviratban jelezték a végén

– mosolyog még most is történeten a volt oktató.

A Magyar Posta egyik legrégebbi szolgáltatásának története ért véget (A kép illusztráció)
Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László

És mi lenne a legszebb búcsú a távirat-szolgáltatástól? A Babits-Komarov Baráti Kör a sok évtizedes postai és távközlési szakképzésről megemlékezésként, az április 30-ai ballagás alkalmából, illetve a postai szolgáltatás búcsúztatásához illően távirat útján is köszönti a ballagó diákokat. Az iskola öregdiák körének elnöke, Weinreich László elmondta, ezzel megemlékeznek arról a gesztusról is, hogy a Magyar Posta Pécsi Postaigazgatósága évtizedeken át köszöntötte a ballagó diákokat dísztáviratban.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Búcsúzunk a távirattól. Stop.

Péntektől már nem lehet a Magyar Postán táviratot feladni, 174 év után zárul le az annak idején forradalmi kommunikációs forma – amit a 230 éve született Samuel Morse nevéhez kötünk a leginkább – az elektronikus távközlés mérföldkövét jelentő szolgáltatás korszaka. A telegram helyét a XX. század végére gyakorlatilag elfoglalta a telefon és az internet. A gyors információtovábbítás funkcióját az e-mail és a csevegőszolgáltatások vették át. A táviratfeladás jelentősen csökkent az elmúlt évekre, igénybevétele minimálissá vált. A Magyar Posta ezért a szolgáltatás kivezetése mellett döntött, április 30-tól megszűnik a szolgáltatás.

A cikk IDE kattintva olvasható tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.