A veszprémi várbörtön romantikus stílusú, többszintes épülete a történelmi városközpontban, védett építészeti környezetben, a várhegy nyugati oldalán található. A megye 1846-ban döntött a börtön megépítéséről. A rendelkezésre álló adatok szerint 1853-tól egészen 2003 májusáig büntetés-végrehajtási intézményként működött − olvasható a Veszprém vármegyei hírportál, a VEOL cikkében.
A Veszprémi Törvényszék és a Laczkó Dezső Múzeum együttműködésének köszönhetően 2015. május 6-án nyílt meg a látogatók előtt a veszprémi Várbörtön mínusz harmadik szintje kiállítótérként, de sajnos csak elég nehézkesen, előzetes regisztráció révén lehetett látogatni, kizárólag a Törvényszék bejáratán keresztül. A belépést szigorú szabályokhoz − csomag- és ruházatvizsgálathoz – kötötték, így a kiállítás a várba érkező látogatók számára csak korlátozottan volt elérhető. A várbörtön mozgássérültek részére egyáltalán nem volt látogatható, hiszen két lépcsőház vezetett le a kiállító térbe, lift pedig nem működik az épületben. A tervezés egyik fontos feladata az volt a Várbörtön megújítása mellett, hogy könnyebben megközelíthető legyen és mindenki számára elérhetővé váljon.
A cél, hogy a felújított Várbörtön kiállítása az épület idővonalát egészében jelenítse meg. A VEB 2023 Zrt. és a Laczkó Dezső Múzeum közös gondolkodása révén egy teljesen megújult múzeum várja majd a látogatókat, mely feldolgozza az 1859-2003-as éveket.
Milyen leletekre leltek a régészek? Hol tart a beruházás? Mi várja majd a közönséget, ha elkészül? Erre keresték a választ a mínusz 3. emeleten.
Borítókép: Évente több tízezer látogatóra számítanak, ha elkészül a várbörtön. (Fotó: Cseh Zoltán/VEOL.HU)