A zsebükbe kellett nyúlniuk, meg is jelent az államtitkár + Képek

A zsebükbe kellett nyúlniuk a Bartók Béla úti remíz melletti panelsor lakóinak, de a fájóan nagy összeg igazán jó célra ment.

2011. 12. 20. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Így néz ki egy mintaszerű panelfelújítás: olcsó, gyorsan kész, a lakókat érő minimális kellemetlenséggel, és tartós eredményt – rezsimegtakarítást – biztosít. A Bartók Béla úti villamosgarázs mellett elhelyezkedő, sárgás színekben pompázó sorházat alig három hónap alatt korszerűsítették a legfontosabb, tehát energetikai téren, így noha a lakóknak most egy kicsit a zsebükbe is kellett nyúlniuk, már januártól drasztikusan visszaesik a lakások energiafogyasztása. A projektről a fejlesztési tárca távozó energetikai államtitkára, a XI. kerületi polgármester, a kivitelező cég képviselője, valamint a lakóközösség képviselője tartott tájékoztatót.

– Öröm és büszkeség egy ilyen felújítás végén itt lenni, az optimumot értük el, ráadásul magyar, illetve kiváló termék díjas anyagokkal dolgoztunk a 180 lakásos társasház esetében, 8600 négyzetméternyi szigetelőanyagot raktunk fel – sorolta Prohászka Rajmund, a kivitelező Ablakcentrum Kft. ügyvezetője. Hozzátette, a Bartók Béla út 127–131. ezzel F energiabesorolásból A-ba lépett előre, számszerűsítve ez legjobb esetben 60 százalékos felhasználáscsökkenést is eredményezhet a házban, nem is beszélve a 25 százalékot besegítő ablakcseréről, illetve a más projekt keretében megvalósuló komplett gépészeti rekonstrukcióról, ami további 5-6 százalékkal teszi kövérebbé a malacperselyt.
Az MNO feljutott a panelsor tetejére is, ahol szétnézve rengeteg napkollektort talált. Erről Prohászka ezt mondta: A melegvíz-ellátás van kitelepítve a napkollektorokra, 45 százaléknyi meleg víz így kerül a rendszerbe. Összességében egyébként 341 tonna szén-dioxidot takarít meg a felújítás – tette hozzá.

Harminc évre jó lesz

Laskói József közös képviselő arra a részletre világított rá, hogy 2008-ban kezdték tervezgetni a korszerűsítést, és szerinte a fő tanulság az, hogy nem szabad elkapkodni a panelprogramot, három év alatt, három pályáztatási fordulóval találták meg a legjobb megoldást.

– Öt év garanciát, további öt évre pedig szavatosságot kaptunk a kivitelezőtől, de ez a konstelláció most harminc évre jó lesz – mondta el az MNO kérdésére Laskói, és azt is elárulta, hogy mire valók a napkollektorok melletti pöckök: arra újabb táblák kerülnek majd, hogy ne kelljen majd a fejlesztéskor újra kibontani a tetőszigetelést. – Persze össze kellett gyűjteni ehhez az önrészt a lakóktól, a lakás méretétől függően kicsivel kevesebb, illetve több volt 400 ezer forintnál. A 180 lakásból 51-ben a lakók kifizették az önrészt egy összegben, a többiek köthettek ltp-t az OTP-nél, aminek 70 százalékkal az állam besegít a kamatába – fejtegette a közös képviselő.

És ha már a pénznél tartunk, a teljes korszerűsítés 260 millió forintba került, ebből 133 101 429 forintot az állam biztosított a zöld beruházási program keretében, 25,5 millióval a kerület szállt be, a további pénzeszközt pedig önrészként biztosították a lakók, 2008-as értéken számítva.

Nem ér véget a program, sőt

A „nagyágyúk”, Bencsik államtitkár és a gigakerület polgármestere, Hoffmann Tamás a végére maradt, utóbbi azt emelte ki, hogy Újbuda évek óta vissza nem térítendő támogatással áll a társasházi felújítások mögé, idén kétszáz ilyen folyamatra különítettek el pénzeszközt. Bencsik János a 341 tonna szén-dioxidra helyezte a hangsúlyt, ugyanis az ilyen kibocsátáscsökkenéseknek köszönhetően tud hazánk milliárdos nagyságrendben kvótát értékesíteni, valamint eleget tenni az EU felé fennálló, valamint a kiotói jegyzőkönyv szerint vállalt kötelezettségeinek. Noha a politikus az év végével távozik posztjáról, a panelfelújítási programért aggódók kedvéért pályázati számokkal igazolta, még növekedni is fog a felújítható társasházak száma a jövőben. Nemsokára például 3442 társasházra köttethet szerződés (39 százalék ebből Budapesten), a kéményekkel kapcsolatban megnyílik egy 700 milliós pályázati keret. De nem kis horderejű az a vállalkozás sem, miszerint sűrítettgáz-üzeműre állítják át a nagyvárosi buszokat, aminek köszönhetően nullára redukálható a járművek miatti szállópor-koncentráció a levegőben.

Bencsik egy szót még szólt a hétfő éjjel elfogadott villamosenergia-törvényi változásról is: azok a közintézményeket, ahol október 15. és április 15. között közüzemi tartozás halmozódik fel, nem lehet lekapcsolni a rendszerről – ezzel szerinte megmentette a parlament hazánkat az energiaellátás összeomlásától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.