Fellegi Tamás reggel összeült Orbán Viktorral, Varga Mihállyal és Martonyi Jánossal, és részletesen megbeszélték az IMF- és EU-tárgyalásokra szóló mandátumát – hangzott el a csütörtök délelőtti kormányszóvivői tájékoztatón. A jogosultsággal hosszasan foglalkozott a szerdai kormányülés – tette hozzá maga Fellegi Tamás, aki a jövő héten Washingtonba utazik.
– A kormány tisztában van a helyzet komolyságával – mondta Fellegi a tájékoztatón, hozzátéve, hogy a kabinet alapértékelése nem változott, a kulcsprobléma az államadósság és a külföldi pénznemnek való kitettség. – A stratégiai irány tehát marad: csökkentjük az államadósságot, ahogy az elmúlt másfél évben, de figyelembe vesszük a forint árfolyamának mozgását, nem dughatjuk a fejünket a homokba.
Új történelmi mélypontra, 324,27-es euró jegyzésre gyengült a forint csütörtökön, majd az előző délutáni szintre korrigált. Az eurót délután fél négykor már 320,54 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben. A dollár jegyzése 250,11 forint 247,91 forint után, a japán jent 3,2457 forinton jegyzik, szemben a szerda esti 3,2257 forinttal. A japán jen csütörtöki 3,2824 forintos legmagasabb jegyzése történelmi rekord. A svájci frankot 262,97 forinton jegyzik csütörtök délután, szemben a szerda délutáni 263,48 forinttal.
Fellegi aláhúzta, az ország finanszírozását továbbra is a külső piacokról próbálják megoldani, ennek viszont feltétele, hogy az IMF-fel és az EU-val minél hamarabb tető alá hozzák a megállapodást. Emlékeztetett arra, hogy január 18-án tárgyalja a valutaalap az eddigi megállapodások felülvizsgálatáról szóló jelentést, ennek apropóján pedig remélhető, hogy addigra előrelépés lesz a mi tárgyalásainkban is.
Az van, amit Fellegi mond
– Világossá akarom tenni, hogy azért jött létre a tárca nélküli miniszter pozíciója, hogy kizárólagos tárgyalási jogot gyakoroljon, hogy ne találgatásokból ítélkezzen a sajtó. Még egyszer mondom, gyors megállapodásra törekszünk – egyértelműsítette a miniszter, az árfolyam-ingadozásért a sajtóban megjelent rémhíreket téve felelőssé. Annyit még hozzátett: – Készek vagyunk feltételek nélkül leülni tárgyalni, de ez nem azt jelenti, hogy bármikor bármit elfogadunk. Megítélésünk szerint a jogszabályi háttér rendelkezésre áll, s ezzel kapcsolatban ha bárkinek felvetése van, készek vagyunk erről is tárgyalni, és el is tudjuk fogadni, ha az a kormány eredeti szándékával nem különbözik.
Kérdésre válaszolva ismét kijelentette, tiszteletben tartják a jegybank függetlenségét, és ami törvényt megalkottak az MNB-vel kapcsolatban, az nem is rontja ezt le, írjon erről bármit is a sajtó – jelzésértékűnek nevezte ezzel kapcsolatban, hogy Karvalits Ferenc jegybanki alelnököt is magával viszi a washingtoni IMF-tárgyalásokra.
Emlékeztetett, hogy a költségvetési hiányt 3 százalék alá vitte a kormány, „ez is bizonyítja, hogy bármire készek vagyunk a tárgyalóasztalnál”, valamint az, hogy Brüsszel 15 kritikai javaslatából 14-et be is fogadtak. Arról, hogy szerepvállalása Matolcsy háttérbe szorítását jelenti-e, úgy felelt, napi szinten egyeztetnek, az NGM pedig államtitkári szinten jelen van Fellegi csapatában. Az IMF csomagjáról egyébként úgy vélekedik, hogy az nem azonnali hitelt jelent, ehhez is tartja magát a kormány. – Tárgyalhatok készenléti hitelről, erről is szól a mandátumom – zárta Fellegi Tamás.
Jobbat várnak
– Az ország a számára leghasznosabb képzéseket kívánja preferálni – mondta Giró-Szász András a kormányszóvivői tájékoztatón, bevezetve Hoffmann Rózsa közlését a felsőoktatási keretszámokról, amikről a kabinet szerdai ülésén döntöttek.
– A forgatókönyvet néha az asztalnál írják, néha maga az élet, most az utóbbi történt – utalt Hoffmann arra, hogy az eredetileg felsőoktatási témájú tájékoztató végül elsősorban Fellegi Tamás IMF-tárgyalásairól szólt. – Megszületett a 204-es törvényünk a múlt év végén, ami azt szolgálja, hogy az ország versenyképes legyen, hogy ne kerüljünk újra abba a helyzetbe, amibe a megelőző évek politikája vezetett minket – fogalmazott az erőforrástárca oktatásügyi államtitkára.
Bevezetésként azt jelentette be, hogy a felsőoktatásba mindenki bejuthat, aki – a tavalyi 200 helyett – megszerez minimálisan 240 pontot, „a bejutásnál jobb felkészültségi szintet várunk el a leendő hallgatóktól” – húzta alá a kereszténydemokrata államtitkár.
A korábban kiszivárgott számok
A finanszírozás módjáról szólva gyakorlatilag a Magyar Nemzet által is ismertetett információkat ismételte meg: három módon tanulhatnak majd a felsőoktatásban – a legjobbak állami ösztöndíjjal (szám szerint 33 927-en, javarészt műszaki, természettudományos és informatikai területen), 15 550-en pedig részösztöndíjjal, ami a képzési költség felét jelenti. A teljes költségtérítéses képzésekről elmondta, az összegek nem fognak jelentősen eltérni az eddig tapasztalt számoktól. A szakonként bontott költségekről a tárca államtitkára január derekára ígért pontos tájékoztatást.
A kormányt jelentős kritikák érték amiatt, hogy szegények egész rétegei szorulnak ki emiatt a felsőoktatásból, erre viszont Hoffmann Rózsa szintén örömhírrel válaszolt: beindul a Diákhitel 2 program, amihez jelentős kamattámogatást ad majd az állam.
Egy fontos bejelentést hagyott még a végére is: azok, akik a képzésidő másfélszerese alatt nem szereznek diplomát, meg kell téríteniük tanulmányaik teljes költségét, ez viszont csak azokra vonatkozik, akik 2012 szeptemberében lépnek be a felsőoktatásba.