Tavaly decemberben a növekedés 1,6 százalékos volt. A januári eredményt elsősorban a közszükségleti iparcikkek, az üzemanyagok és a járművek eladása befolyásolta kedvezően. Rontotta az eredményt ugyanakkor az élelmiszertermékek eladásának visszaesése. A szezonálisan és munkanaphatástól tisztított januári adatok szerint a kiskereskedelem decemberhez viszonyítva stagnált, éves szinten pedig mintegy fél százalékkal csökkent.
Pavel Mertlík volt pénzügyminiszter, a Raiffeisen Bank vezető elemzője kedvezőnek nevezte a januári adatokat, mert a növekedés decemberben és januárban is magasabb volt a vártnál. „Főként a nem élelmiszer-ipari cikkek eladásának emelkedése meglepő. Úgy látszik, sikeres volt a januári kiárusítás” – vélekedett a volt szociáldemokrata miniszter.
Ugyanakkor az egész évi kilátásokat az elemzők nem látják rózsásnak, úgy vélik, sok a bizonytalanság. „A munkapiac kedvezőtlen fejlődése, a reálbérek csökkenése és a várható kormányzati takarékossági intézkedések mind olyan tényezők, amelyek nem fogják fogyasztásra ösztönözni a lakosságot” – állítja Miroslav Frayer, a Komerční Banka elemzője. Az Eurostat közleménye szerint az Európai Unió 27 tagállamában januárban átlagban 0,4 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom értéke.

Soha nem látott hadgyakorlat kezdődött a Bakonyban