A miniszterelnök azt mondta, hogy a problémákat az az elhibázott rendszer okozza, amelyet a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), tehát a mai legnagyobb ellenzéki erő kormányzása idején vezettek be, és amelyet a jobbközép kormány csak megörökölt.
„Ezért a helyzetért a fő felelősség a szociáldemokratáké, elsősorban mai elnöküké, Bohuslav Sobotkáé. A CSSD kormányzása idején, 2005-ben és 2006-ban, amikor Sobotka volt a pénzügyminiszter, olyan ellenőrző rendszer lett kialakítva, amely ellen most kifogásai vannak az Európai Bizottságnak„ – mutatott rá Necas.
Bohuslav Sobotka a parlamentben azt mondta: az uniós támogatások esetleges leállítása nemcsak botrány, hanem komoly gazdasági probléma is.
„A helyzet komoly problémákat okozhat az idei költségvetésnek. A kormány az idén több mint 100 milliárd koronát tervezett lehívni az európai uniós alapokból Tekintettel arra, hogy a lehívásokkal már tavaly is problémák voltak, a támogatások kifizetésének bármiféle leállítása a pénzügyminisztérium számára nagy probléma lenne” – vélekedett Sobotka. A szociáldemokrata párt arra számít, hogy a helyzetet a kormány újabb megszorító intézkedésekkel próbálja majd megoldani.
„Meggyőződésem, hogy az évszázad csalásának lehet nevezni azt a módot, ahogy ebben az országban mindenféle ellenőrzés nélkül vannak felhasználva az európai pénzek. Az informáltság minimális, mert senki sem akar erről beszélni„ – jelentette ki a vitában Lubos Zaorálek, a szociáldemokrata párt alelnöke.
Prágai források szerint az Európai Bizottság felhívta a cseh kormány figyelmét: mérlegeli, hogy júliustól kezdve leállítaná egyes támogatások folyósítását. A helyzet komolyságát jelzi, hogy a jövő csütörtökön Prágába látogat Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa. Hahn a további lépésekről kíván tárgyalni a cseh illetékesekkel, s szeretne segédkezet nyújtani Prágának. Diplomáciai körök úgy tudják, hogy Hahn két dokumentummal érkezik Prágába: az első kritikus értékelést tartalmaz arról, hogyan hívta le Prága az elmúlt években a brüsszeli forrásokat; a második pedig egy javaslat, hogyan lehetne a cseh lehívási rendszert úgy módosítani, hogy a pénzek folyósítása ne ütközzön akadályokba.
Csehország 2007 és 2013 között összesen 800 milliárd korona támogatásra jogosult az európai alapokból; a csehek eddig mintegy 570 milliárdot hívtak le különböző projektekre. Rendszerhibák miatt azonban Brüsszel pillanatnyilag csak 130 milliárd koronát hajlandó kifizetni. Az EU szerint ugyanis több támogatási programban – autópályák, víztisztító állomások építése, vállalkozások támogatása stb. – súlyos hiányosságok vannak, főleg a pénzek felhasználásának ellenőrzése területén. Néhány programban már tavaly ősszel leállították a támogatások folyósítását, más programoknál pedig júliustól fenyeget ez a veszély.