Ez lenne az „évszázad csalása”?

Csehországnak gondjai vannak az európai uniós támogatási pénzek lehívásával. Petr Necas cseh miniszterelnök ellenzéki interpellációra válaszolva csütörtökön délután a képviselőházban elismerte, hogy az operációs programok mintegy harmada került veszélybe.

WL
2012. 03. 15. 18:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök azt mondta, hogy a problémákat az az elhibázott rendszer okozza, amelyet a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), tehát a mai legnagyobb ellenzéki erő kormányzása idején vezettek be, és amelyet a jobbközép kormány csak megörökölt.

„Ezért a helyzetért a fő felelősség a szociáldemokratáké, elsősorban mai elnöküké, Bohuslav Sobotkáé. A CSSD kormányzása idején, 2005-ben és 2006-ban, amikor Sobotka volt a pénzügyminiszter, olyan ellenőrző rendszer lett kialakítva, amely ellen most kifogásai vannak az Európai Bizottságnak„ – mutatott rá Necas.

Bohuslav Sobotka a parlamentben azt mondta: az uniós támogatások esetleges leállítása nemcsak botrány, hanem komoly gazdasági probléma is.

„A helyzet komoly problémákat okozhat az idei költségvetésnek. A kormány az idén több mint 100 milliárd koronát tervezett lehívni az európai uniós alapokból Tekintettel arra, hogy a lehívásokkal már tavaly is problémák voltak, a támogatások kifizetésének bármiféle leállítása a pénzügyminisztérium számára nagy probléma lenne” – vélekedett Sobotka. A szociáldemokrata párt arra számít, hogy a helyzetet a kormány újabb megszorító intézkedésekkel próbálja majd megoldani.

„Meggyőződésem, hogy az évszázad csalásának lehet nevezni azt a módot, ahogy ebben az országban mindenféle ellenőrzés nélkül vannak felhasználva az európai pénzek. Az informáltság minimális, mert senki sem akar erről beszélni„ – jelentette ki a vitában Lubos Zaorálek, a szociáldemokrata párt alelnöke.

Prágai források szerint az Európai Bizottság felhívta a cseh kormány figyelmét: mérlegeli, hogy júliustól kezdve leállítaná egyes támogatások folyósítását. A helyzet komolyságát jelzi, hogy a jövő csütörtökön Prágába látogat Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa. Hahn a további lépésekről kíván tárgyalni a cseh illetékesekkel, s szeretne segédkezet nyújtani Prágának. Diplomáciai körök úgy tudják, hogy Hahn két dokumentummal érkezik Prágába: az első kritikus értékelést tartalmaz arról, hogyan hívta le Prága az elmúlt években a brüsszeli forrásokat; a második pedig egy javaslat, hogyan lehetne a cseh lehívási rendszert úgy módosítani, hogy a pénzek folyósítása ne ütközzön akadályokba.

Csehország 2007 és 2013 között összesen 800 milliárd korona támogatásra jogosult az európai alapokból; a csehek eddig mintegy 570 milliárdot hívtak le különböző projektekre. Rendszerhibák miatt azonban Brüsszel pillanatnyilag csak 130 milliárd koronát hajlandó kifizetni. Az EU szerint ugyanis több támogatási programban – autópályák, víztisztító állomások építése, vállalkozások támogatása stb. – súlyos hiányosságok vannak, főleg a pénzek felhasználásának ellenőrzése területén. Néhány programban már tavaly ősszel leállították a támogatások folyósítását, más programoknál pedig júliustól fenyeget ez a veszély.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.