„Tavaly összesen 936 ezer végrehajtási eljárást rendeltek el, éves szinten 234 ezerrel többet, mint 2010-ben” – mondta Jana Tvrdková, a végrehajtói kamara elnöke. „Ennek következtében 191 ezerre nőtt azon esetek száma, amelyek az adósság megtérítésével végződtek. Ez az előző évhez viszonyítva 5500-zal magasabb szám” – fejtette ki Tvrdková. Ugyanakkor megjegyezte: 2010 volt az az év, amikor az utóbbi két évtizedben első ízben csökkent a bíróságok által elrendelt végrehajtási eljárások száma.
Helyi szakértők szerint a végrehajtási esetek számának emelkedése összefüggésben van a gazdasági válsággal, az adósok kifáradásával – mert számos esetben több végrehajtási eljárásnak vannak kitéve –, illetve a hitelezők azon tendenciájával, hogy nagyobb mértékben használják ki a bírósági végrehajtók szolgálatait.
„Az elrendelt végrehajtások számának emelkedésében közrejátszik az is, hogy egyre nehezebb a bírósági döntések érvényesítése. A hitelezők ezért egyre gyakrabban fordulnak a végrehajtókhoz, mert azok tevékenységét hatékonyabbnak tartják, mint a bíróságokét” – állítja Jana Tvrdková.
Tavaly az érintettek 10 700 esetben fellebbezték meg a végrehajtásról szóló bírósági döntést, míg ez a szám 2010-ben 11 300 volt. Tvrdková szerint ez azt bizonyítja, hogy a bírósági döntések a végrehajtási eljárásokról megalapozottak.
A végrehajtási eljárások nagyjából egyharmadát hosszabb távon is kisebb összegek behajtása teszi ki.

Fiktívszámla-gyárat számolt fel a NAV