Felszámolják a régi szemétlerakó helyeket

Az idei év végére felszámolják Szolnok valamint három környékbeli település már használaton kívüli szeméttelepeit.

TK
2012. 04. 15. 8:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyuricska Éva, a szolnoki polgármesteri hivatal sajtóreferensének tájékoztatása szerint a kétpói regionális hulladéklerakó elkészítésére Szolnok gesztorságával egy 23 tagú konzorcium pályázott az ISPA európai uniós előcsatlakozási programja által kínált lehetőségeket kihasználva. Ebben a pályázatban – európai uniós kikötés miatt – egy teljes, lezárt hulladékgazdálkodási rendszer kiépítését kellett vállalni. Így a tervnek része az érintett településeken a felhagyott, tehát a használaton kívüli hulladéklerakók, szeméttelepek, szemétdombok eltüntetése.

A régi szemétgyűjtők rekultivációjára Szolnok, Abony, Rákóczifalva és Szajol önkormányzata egy társulást hozott létre. A tervek kivitelezéséhez sikeres pályázat révén az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Programjától több mint 1,1 milliárd forint támogatást nyertek el.

A kivitelezést tavaly ősszel kezdő Duna Aszfalt Kft. az idén márciusra három Szajol, Abony, Rákóczifalva lerakójának rekultivációjával, a depónia és a környező terület rendezésével már végzett. A beruházás az idén ősszel, a tervezett határidő előtt minden településen befejeződik.

A hulladékkal borított 280 ezer négyzetméternyi terület egy részéről, 51 ezer négyzetméterről a hulladékot eltávolítják, így a hulladéklerakók alapterülete 228 ezer négyzetméterre csökken. Végleges rekultiváció 59 ezer, átmeneti rekultiváció pedig 182 ezer négyzetméteren készül az előírt rétegrendekkel. A hulladéklerakók rendezése során mintegy 180 ezer köbméter szemetet áthalmoznak, megrostálnak, ennek következtében közel 68 ezer köbméter humuszos anyagot nyernek további hasznosításra. A szakhatóság előírásait követve a szolnoki hulladéklerakón gázgyűjtő kutakat és depóniagáz elszívó-fáklyázó berendezést is telepítenek. Ez a lerakott hulladék összetétele, rétegvastagsága alapján várható jelentős mértékű gázkibocsátás miatt szükséges.

A hulladéktól mentesített területre humuszos termőtalajt hordanak, majd ezt a réteget befüvesítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.