Learatták az energiaerdőt

Dél-Somogyban 120 hektárnyi ültetvényen hektáronként 20-140 mázsa fát takarítottak be.

BL
2012. 04. 15. 13:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról Jankó Gábor, a Sefag Zrt. erdészetpolitikai osztályvezetője beszámolt, 2010 márciusában olyan gyenge mezőgazdasági termőhelyeket ültettek be aprítékként kiváló fűtőanyagot biztosító, gyorsan növő fafajokkal – nyár, nyír és akác –, amelyeken kedvezőtlen talajviszonyok mellett, jelentősebb beruházás nélkül is nyereséges a gazdálkodás. A projekt társadalmilag kedvező hatása, hogy a telepítésre alkalmas területeken a vidéki lakosság újra munkalehetőséghez, és így megélhetéshez juthat – hangsúlyozta.

Az Új Széchenyi-terv keretében megvalósított csaknem 200 millió forint értékű programot az Európai Unió több mint felerészben támogatta – közölte az osztályvezető. Elmondása szerint ezzel a környezetbarát módszerrel akár 25 százalékkal nagyobb mezőgazdasági hozamot lehet elérni. Hozzátette: az öt helyszínen, Nagykorpád és Szabás községek területén létesített energiaerdő telepítésénél az is fontos szempont volt, hogy az ültetvények művelése a mezőgazdaságban általánosan, többcélúan alkalmazott gépparkkal megoldható legyen.

Jankó Gábor közölte: az első learatással két hónap alatt végeztek. Az egyes ültetvényeken eltérő mennyiséget, hektáronként 20-140 mázsa fát takarítottak be. Az ültetvények telepítésében és fenntartásban, illetve a kitermelésben 36 vállalkozás több mint száz dolgozója vett részt, további 30-an pedig a programhoz kapcsolódó kutatásban és fejlesztésben.

A learatott aprítékot a tervek szerint a pécsi Pannon Power hőerőműnek adják át zöldenergia előállítására – mondta az osztályvezető, hozzátéve: amennyiben a térségben tervezett kiserőművek megvalósulnak, bővülhet a felvásárlói hálózat. A most learatott területekről szólva elmondta: addig nem számolják fel az ültetvényeket, amíg genetikai megújulóképességük ki nem merül. Ezt követően a terület könnyen visszaállítható mezőgazdasági művelésbe – jegyezte meg Jankó Gábor, hozzátéve: a társaság a kedvező tapasztalatok nyomán önerős beruházásként újabb intenzív termelésbe kezd. Olyan fafajtát telepítenek, amely nemcsak aprítékként, hanem ipari faanyagként is hasznosítható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.