Az euróövezeti államok visszaélnek az IMF-ben meglévő erejükkel, elvárják a feltörekvő országok támogatását az övezet válságának megoldásához, az IMF működésének átalakítását viszont hátráltatják – mondta Paulo Nogueira Batista, az IMF igazgatótanácsának Brazíliát és további nyolc dél-amerikai országot képviselő tagja.
Hozzátette: egyáltalán nem biztos, hogy az IMF jövő hét végén következő közgyűlésén elfogadják a fokozottabb euróövezeti szerepvállalás tervét. Az egyik fontos előfeltétel az euróövezeti válságkezelő alapok bővítése, erre vonatkozóan viszont „még ígéretből is túl kevés van” – mondta. Az IMF már eddig is túlságosan sok erőt fordított Európára, az euróövezeti tagállamok pedig visszaélnek a nemzetközi pénzügyi szervezetben élvezett hatalmukkal. Ebben a helyzetben előfordulhat, hogy az euróövezetnek szánt pótlólagos források ügyében csak júniusban, a G20 csoport mexikói csúcsértekezletén döntenek majd – mondta Batista.
A legnagyobb feltörekvő országok BRICS-államoknak nevezett csoportja – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – már régóta kifogásolja az IMF szerkezetének átalakítását célzó reform lassúságát. A fő probléma az, hogy az Egyesült Államok még nem ratifikálta a reformról szóló megállapodást, amelynek értelmében a szervezeten belüli erőviszonyok a szavazati jogok átrendezésével a fejlett ipari államok rovására, a feltörekvő államok javára módosulnának.

Ukrán lejárató akció célpontja lett Magyarország – a Tisza Párt is benne van