Nem adnának több pénzt az euróövezetnek

Számos feltörekvő ország ellenzi, hogy a Nemzetközi Valutaalap több pénzt fordítson az euróövezeti válság kezelésére.

BL
2012. 04. 15. 20:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az euróövezeti államok visszaélnek az IMF-ben meglévő erejükkel, elvárják a feltörekvő országok támogatását az övezet válságának megoldásához, az IMF működésének átalakítását viszont hátráltatják – mondta Paulo Nogueira Batista, az IMF igazgatótanácsának Brazíliát és további nyolc dél-amerikai országot képviselő tagja.

Hozzátette: egyáltalán nem biztos, hogy az IMF jövő hét végén következő közgyűlésén elfogadják a fokozottabb euróövezeti szerepvállalás tervét. Az egyik fontos előfeltétel az euróövezeti válságkezelő alapok bővítése, erre vonatkozóan viszont „még ígéretből is túl kevés van” – mondta. Az IMF már eddig is túlságosan sok erőt fordított Európára, az euróövezeti tagállamok pedig visszaélnek a nemzetközi pénzügyi szervezetben élvezett hatalmukkal. Ebben a helyzetben előfordulhat, hogy az euróövezetnek szánt pótlólagos források ügyében csak júniusban, a G20 csoport mexikói csúcsértekezletén döntenek majd – mondta Batista.

A legnagyobb feltörekvő országok BRICS-államoknak nevezett csoportja – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – már régóta kifogásolja az IMF szerkezetének átalakítását célzó reform lassúságát. A fő probléma az, hogy az Egyesült Államok még nem ratifikálta a reformról szóló megállapodást, amelynek értelmében a szervezeten belüli erőviszonyok a szavazati jogok átrendezésével a fejlett ipari államok rovására, a feltörekvő államok javára módosulnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.