Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012. első negyedévében 0,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte gyorsbecslését a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 1,3 százalékkal esett vissza a GDP. Mint ismert, az Európai Bizottság az idei évre 0,3 százalékos visszaesést jósolt hazánknak, a költségvetési hiány esetében 2012-re 2,5 százalékos, jövőre pedig 2,9 százalékos mínuszt vár.
Londoni elemzők hétfői előrejelzésükben úgy fogalmaztak, hogy az év eleji részadatokból megítélhetően valószínűleg csökkent a magyar gazdaság teljesítménye az első negyedévben. A Capital Economics közgazdászai arra számítottak, hogy a magyar hazai össztermék éves összevetésben stagnálhatott, negyedéves összehasonlításban pedig 0,8 százalékkal visszaeshetett az első negyedévben.
Nincs nagy meglepetés
A negyedéves GDP a múlt év első negyede óta nem mutatott növekedést, a tavalyi második és negyedik negyedévben stagnált, a harmadikban 0,1 százalékkal csökkent. A nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált, az információ, a kommunikáció nemzetgazdasági teljesítménye növekedett, az építőiparé pedig jelentősen visszaesett az év első negyedében – áll a KSH közleményében.
„Az általunk várt félszázalékos visszaeséshez képest picivel gyengébb lett a mostani adat, de túl nagy meglepetést nem okozott – mondta el lapunknak Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője. – Az első negyedéves előzetes ipari, külkereskedelmi, építőipari és fogyasztási adatok alapján látszott, hogy nem lehet pluszos a mostani bővülés.” A szakember úgy látja, hogy a II. negyedévben a Mercedes-gyár lökést adhat a gazdaságnak, de a mostani költségvetési kiigazítás miatt még a következő érték is a negatív tartományban lehet.
Nem írják át a pályát
Bár a német növekedési adat jobb lett a vártnál, az előremutató indexek romlást mutatnak, vélekedett az elemző. „Azt vártuk korábban, hogy az éves visszaesés 0,5 százalék lesz, amit egyelőre tartani is fogunk.” Árokszállási szerint a költségvetési hiány tartásához a már bejelentett intézkedésekhez képest nem kellenek újabb lépések, de kormány által ez évre várt 0,1 százalékos bővülés nem tűnik tarthatónak.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető makroelemzője elmondta, hogy a mínusz 0,7 százalékos GDP-adat „hibahatáron belül van”. A Reuters konszenzusa alapján mínusz 0,4, a Bloomberg pedig mínusz 0,1 százalék körüli adatot várt. „Mivel a növekedési adat összetétele még nem ismert, valamint hibahatáron is belül van, valószínűleg nem nagyon fogják átírni a növekedési pályákat” – emelte ki a makroelemző. Az adat rosszabb, mint sokan vártak, így valószínűleg Londonból már olyan hírek is érkezhetnek majd, hogy a kormány intézkedései kevesek lehetnek a hiánycélt illetően.
A hiánycél tartható
A belső kereslet – fogyasztás, beruházás – csökkenőben van, s lelassult az eurózóna gazdasága is, így ezek rossz hatással vannak a magyar növekedési kilátásokra. „A hazai ipari termelés és az export is csökken, s sem tudják ellensúlyozni a belső fogyasztás csökkenését” – mutatott rá a makroelemző. Az ipari termelés és az export alakulása kevésbé terheli a költségvetés bevételeit, szemben a fogyasztással. A negatív adat a kockázatokat ugyanakkor lefelé mozdíthatja el. „Ettől az egy adattól nem íródik át a hiánycél” – mondta Kondrát. Maga a nyers adat alacsonyabb, mint amit a kormány várt, de hogy ez milyen hatással lesz az adóbevételekre, ahhoz látni kellene részletesen – az összetétel fontos.
„Mellbevágóan negatív eredmény a gazdaság első negyedéves visszaesése” – fogalmazott az MNO-nak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Úgy látja, a Mercedes-gyár áprilisi indulása, valamint a vártnál jobb német adat javíthatja a következő negyedéves adatot. A tervezett három százalék alatti költségvetési hiány tartható, ha a Széll Kálmán-terv 2.0-t „vasakarattal” végrehajtja a kabinet. Suppan szerint az általuk ez évre várt félszázalékos növekedés helyett félszázalékos visszaesés lehet, mivel a Széll Kálmán-terv mindenképpen gyengíteni a bővülést.
Recesszióban a román és a cseh gazdaság is
Technikai recesszióba került ismét a román gazdaság, miután az első negyedévben 0,1 százalékkal csökkent a GDP az előző három hónaphoz képest – közölte kedden a román statisztikai intézet. Az idei első negyedév már sorozatban a második, amikor a román GDP zsugorodik. A tavalyi utolsó negyedévben 0,2 százalékkal csökkent a román gazdaság teljesítménye az előző, július–szeptember közötti időszakhoz képest. Románia legutóbb 2008 és 2011 között volt technikai recesszióban, két és fél éven keresztül.
Egyre mélyebb recesszióba süllyed a cseh gazdaság, a statisztikai hivatal kedden nyilvánosságra hozott előzetes adatai szerint az idei első negyedévben éves szinten, illetve az előző negyedévvel összehasonlítva is 1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék.
(MTI)