Ez tartja a görögöket az eurózónában

Az eurómegtakarítások akár 90 százaléka is odaveszhet, ha Görögország kiesik az övezetből – véli Pogátsa Zoltán közgazdász.

2012. 06. 04. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte egymást érik a válságkezelési témájú konferenciák, ennek mentén az euróval kapcsolatban is sorra látnak napvilágot meglepő ötletek, de a közös pénz magyarországi bevezetése mintha lekerült volna a napirendről. Pogátsa Zoltán közgazdász szerint noha most nem nagyon látszanak szereplők, akik most kívánnának zónatagok lenni, hátrányai mellett előnyei is vannak az eurónak.

– Az előnyök között említeném, hogy most, amikor az euró-forint árfolyam megint 300 fölött van – 307 fölött végezte az elmúlt hetet –, akkor az államadósság euróban meglévő része zónatagként nem értékelődne fel – mutat rá a szakember. Az adósságállománnyal szemben viszont jókora ellenérv ágaskodik: korlátozza a szuverén monetáris politikát, s ez a dél-európai országok esetében egyértelműen hozzájárult a bajba kerüléshez, erről a közgazdász szerint keveset beszélnek. – Amikor nagyon lelkesen tartottunk az eurózóna felé a 2000-es évek elején, akkor túlértékeltük az előnyeit, és alulértékeltük a hátrányait, azóta már teljesen világos, hogy az eurózónának köze volt ahhoz, hogy az érintett államok így jártak. Nem lehet például ugyanazt a kamatlábat alacsony és magas növekedésű országok esetében kiszabni. A déliek magas növekedési ütemű országok voltak, és túl alacsony volt nekik az euró kamatszintje, amit az északiakhoz igazítottak, ezzel stimulálva őket nagyobb növekedésre – ecsetelte Pogátsa hétfő reggel a köztelevízióban.

Ha a frankfurti székhelyű Európai Központi Bank fölemelte volna a kamatlábat, megölte volna a már-már recesszióba hajló északi gazdaságokat. A közgazdász szerint azért lett volna magasabb kamatszintre szüksége Délnek, mert mindenfajta buborékok alakultak ki; lehet gondolni például az ír, a spanyol és a görög ingatlanbuborékra, de Görögországban még olimpiát is rendeztek, túlpörgött a gazdaság, a bérek mentek fölfelé, és könnyebben jutottak az emberek hitelhez, ez az egész pedig „mesterséges helyzetet” idézett elő. Ennek legalább akkora szerepe volt Pogátsa szerint a portugál, ír, spanyol, görög válsághoz, mint annak, hogy az adott ország mennyire korrupt vagy nem szedi be az adókat.

Bankjaikat mentették

Úgy tűnik, az EU centruma is mintha kezdené megérteni a történetet, és a kétsebességes Európa lassan alapszabállyá kezdene válni, noha az elégséges válságkezelés még alig körvonalazódik. Christine Lagarde IMF-vezér most éppen azt mondja, 2 trillió (!) eurót kellene valahonnan előszedni.

– Kérdés az, hogy mire öntjük ezt a rengeteg eurót. Vegyük a görög esetet: 2010 óta az a pénz, ami Görögországba ment, annak a kétharmada azt szolgálta, hogy azon nyomban visszajött kamatfizetések formájában. Tulajdonképpen a németek, franciák, svájciak a saját bankjaikat mentették meg azzal, hogy fenntartották Görögország fizetőképességét. Csak egyharmada ment a görög állam finanszírozására, ösztönzésre, strukturális változtatásra – teszi egyértelművé a szakember, aki szerint most nem is annyira az a kérdés, hogy mennyi pénz kell, hanem, ha tényleg az az elvárás, hogy visszafizessék az adósságkupacokat, akkor az adósokat versenyképessé kellene tenni.

Hogy az agóniát nyújtja-e az, hogy a görögöket benntartják az eurózónában, Pogátsa Zoltán nem látja egyértelműnek a helyzetet.

– Azt gondolom, ez egy lehetetlenség. Állandóan elhangzik, hogy a görögök most már menjenek ki. Ha holnap bevezetnék a drachmát, a görögök megtakarításai 80-90 százalékkal leértékelődnének. Ezt biztosan megneszelnék az emberek. Görögország ugye tipikusan az az ország, ahol nem lehet titokban tartani, hogy az állam mire készül. Az emberek azonnal megtámadnák a bankokat, amelyeket egy hétig vagy hosszabb ideig zárva kellene tartani, hogy ne lehessen kivenni az eurómegtakarításokat. De hát az EU-ban szabad tőkeáramlás van, elvinnék Ciprusra, Londonba. A görögök eddig is az utcára mentek, de borzalmas dolgok történnének, ha ez bekövetkezne – vizionálja a közgazdász. Szerinte aki most bent van a zónában, nem tud kijönni, még ha esetleg jó is lenne, aki meg nincs bent, annak egyelőre most úgy néz ki, több a hátrány, mint az előny.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.