Májusban is folytatódott a növekedés

Májusban a belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak 0,8 százalékkal magasabbak voltak az előző havinál.

PR
2012. 06. 29. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal emelkedtek, ezen belül a feldolgozóipari ágazatok értékesítési árai áprilishoz viszonyítva 0,1 százalékkal csökkentek. Tavaly májussal összevetve az ipar belföldi árai 7,4, ezen belül a feldolgozó ipar értékesítési árai 6,8 százalékkal emelkedtek.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2012 májusában az előző havihoz képest 0,9 százalékkal nőttek, a 2011. májusinál 8,1 százalékkal voltak magasabbak. A forint egy hónap alatt az euróhoz mérten 0,7 százalékkal erősödött, az amerikai dollárhoz képest 2,1 százalékkal gyengült, a tavaly májusban jegyzett árfolyamokhoz viszonyítva az euróhoz mérten 10,0, a dollárhoz mérten 23,4 százalékkal gyengült.

Idén áprilisban a belföldiár- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak 0,3 százalékkal magasabbak voltak az előző havinál. Ezen belül nagyobb mértékben nőttek az árak a vegyi anyag, termék gyártása, a kohászat, a fémfeldolgozás, a gumi-, műanyag- és építőanyag-ipar, valamint az egyéb feldolgozóipar és javítás ágazatokban. Bővebben >>>

Felgyorsult az ütem

A termelői áremelkedés havi üteme a márciusi 0,2, és az áprilisi 0,3 százalékról ugrott 0,8 százalékra a múlt hónapban. Éves összevetésben is felgyorsult az áremelkedés üteme a márciusi 6,4 és az áprilisi 7,1 százalékról 7,8-ra. A májusi gyorsabb áremelkedés jelentős részben az exportárak emelkedésének tudható be, amelyek havi összehasonlításban 0,2-ről szöktek fel 0,9 százalékra, míg az éves áremelkedés 1,0 százalékponttal gyorsult a májusi 8,1 százalékra, annak ellenére, hogy a forint májusban erősödött.

A belföldi értékesítésben a többi ágazathoz képest magasabb, 2,3 százalékos havi áremelkedést tapasztalt a KSH a járműgyártásban, 1,4 százalékos növekedést a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás ágban a termelői árak májusban az előző havihoz képest 1,7 százalékkal nőttek. Csökkentek a belföldi értékesítési árak a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban 2,1, a kohászat, fémfeldolgozásban 0,7 százalékkal.

A kokszgyártás és a kőolaj-feldolgozás is az élen

A tavaly májusival összehasonlítva a legnagyobb mértékű belföldi értékesítési áremelkedést újból a kokszgyártásban, kőolaj-feldolgozásban (19,8 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásában (12,3 százalék), valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában (11,3 százalék) mérte a KSH. 2011 májusához viszonyítva 2,4 százalékkal alacsonyabbak lettek az árak a gyógyszergyártásban, 1,1 százalékkal a textil- és bőriparban. A többi feldolgozóipari ágazatban 2,6 és 5,5 százalék között nőttek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 8,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbihoz képest.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2012 májusában az előző hónaphoz viszonyítva az energiatermelő ágazatokban 0,9, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,6, a beruházási javakat gyártó ágazatokban 0,9 százalékkal emelkedtek az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai 0,2 százalékkal csökkentek. 2011 azonos hónapjához képest az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 9,2, a beruházási javakat előállító ágazatokban 2,1, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 3,6 százalékkal emelkedtek az árak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.