Újabb adókedvezmény jön

A „legérzékenyebb munkavállalói csoportok” számára további adókedvezmények bevezetésére készül a kormány.

2012. 06. 05. 7:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Készül a költségvetés, terítéken vannak az adóügyek, repked minden a levegőben. Balog Ádám adóügyekért felelős helyettes NGM-államtitkár a Magyar Nemzetnek adott interjújában a minap arra figyelmeztetett, hogy azt viszonylag pontosan meg lehet mondani, ki a szegény, azzal azonban vigyázni kell, kit nevezünk gazdagnak.

– A második sávnak a határai az elmúlt években rendre 2-3 százezres havi jövedelemnél mozogtak. Tehát, ha valaki azt mondja, hogy a gazdagoknak adott ez az új rendszer, akkor azt mondja, hogy aki kétszázezer forintnál többet keres, az a gazdag. Azért gondoljuk meg, ez az összeg kevesebb, mint ezer euró, Németországban ez a minimálbér – mutatott rá Balog Ádám a köztelevízióban kedd reggel.







A kormány politikájával kapcsolatban a legkomolyabb vád, hogy válságidőszakban, amikor állami kiadásokat kell szűkíteni, amikor kevés pénze van a költségvetésnek, forrásokat kell találni, és a feltételezett gazdag réteget mégsem adóztatják megfelelően. Viszont közismert, hogy az igazán gazdagok már azt is megtehetik, hogy cégeik nem is Magyarországon vannak bejelentve, adóhivatal legyen a talpán, amely ezeket kiszűri.

– Természetesen csak a látható jövedelmekről tudunk beszélni, azokat tudjuk megadóztatni. Való igaz, hogy bizonyos jövedelemszint fölött már nem vallják be a jövedelmeiket, hanem más módon helyezik el – ismeri el a politikus. Év végéig azonban mindenképpen ki kell jönnie a költségvetésnek bizonyos problémákból; egyes felvetések szerint azok az adófajták, amelyek biztosan lesznek – például a tranzakciós díj –, lényegileg a vagyonadót és az ingatlanadót, tehát az úgynevezett személyi vagyont váltják ki. Balog Ádám árnyal: – Sosem volt szó vagyonadóról ebben a formában a második Orbán-kormány alatt, a tranzakciós illetéket, illetve a biztosítási adót azért terveztük meg a jövő évtől kezdve, hogy az EU-s elvárásoknak, illetve a saját ígéreteinknek megfeleljünk, és a hiánycélt megfelelő szinten, 2,5, illetve 2,2 százalék alatt tudjuk tartani.

Ingatlanadó: nem!

Az viszont biztos, hogy szó volt az ingatlanadóról; Balog hangsúlyozza, ezen már túl vagyunk, „az nem lesz, nincs erről vita, nincs is napirenden”. Létezik viszont egy vitairat a földtulajdon megadóztatásáról, ez viszont még közigazgatási fázisban sincsen, a Vidékfejlesztési Minisztérium környékén készült egy ilyen anyag, állítja a helyettes államtitkár. Az adószerkezet változásával kapcsolatban számos szakértő azt tartja problematikusnak, hogy az nem olcsóbbá teszi, hanem drágítja a foglalkoztatást. Balog viszont úgy véli, az adószerkezetet most tudatosan alakították úgy át, hogy kiszámíthatóan lehessen a munkát terhelő adókat tervezni mind a vállalkozások, mind az állam oldaláról, és ez inkább ösztönöz a munkára. Hogy mire alapozzák ezt?

– Adóügyekről beszélünk munkahelyteremtés kapcsán. A munkát terhelő makroszintű adók összértéke csökkent, a munkavállalók széles tömegénél pedig kevesebb az adóteher. Ott, ahol alacsony a termelékenység a képzetlenség, gyesről visszatérő, tartósan állástalan vagy a fiatal munkaerő miatt, olyan, célzott kedvezményrendszer bevezetésének útján vagyunk, amely biztosítja az úgynevezett érzékeny csoportok még alacsonyabb adóterhelését – vázolta Balog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.