Éledezik az építőipar?

7,6 százalékkal jobban termelt az építőipar júliusban, mint egy évvel ezelőtt – közölte a KSH. Az ÉVOSZ szerint ellentmondásosak a számok.

BuL
2012. 09. 17. 11:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Júliusban az építőipari termelés volumene 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit kiigazítatlan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint egyaránt. A növekedés részben a rendkívül alacsony előző évi termelés, részben néhány útépítési, vasút-felújítási munka, valamint közműépítések következménye – közölte a KSH hétfőn.

Júliusban az épületek építése 0,3 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építése jelentősen, 15,5 százalékkal nőtt. A növekedés – az egy évvel ezelőtti nagyarányú, 17,8 százalékos visszaesés után – elsősorban elkerülő- és összekötő utak építésének, vasúti fővonalak felújítási munkáinak, illetve kisebb részben kommunális beruházások építési munkáinak köszönhető – közölte a KSH.

Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 6,9 százalékkal, az egyéb építményeké 5,6 százalékkal nagyobb volt az előző havinál. Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – 0,1 százalékkal emelkedett. Az egyéb építmények ágazat termelése az egy évvel korábbi jelentős (15,7 százalékos) csökkenés után 27,3 százalékkal nőtt. Az építőipari termelés mintegy kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 0,5 százalékkal maradt el 2011 azonos időszakától, amikor 15,7 százalékkal esett vissza.

Minimálisan, de nőtt a szerződésállomány

A 2012 júliusában kötött új szerződések volumene 3,3 százalékkal kisebb volt az egy évvel azelőttinél. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 11,6 százalékkal csökkent, míg az egyéb építmények építésére kötötteké 1,8 százalékkal nőtt a 2011. júliusihoz viszonyítva.

Az építőipari vállalkozások 2012. július végi szerződésállományának volumene 0,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, amikor viszont 35,1 százalékkal esett vissza 2010 júliusához képest. Ezen belül a két építményfőcsoport adata ellentétesen alakult: az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 21,4 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 13,2 százalékkal magasabb volt, mint 2011. július végén, amikor az épületek rendelésállománya 42,2 százalékkal, az egyéb építményeké 30,3 százalékkal csökkent az előző évhez képest.

Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke az MNO-nak elmondta, hogy rendkívül ellentmondásosak a KSH által közölt júliusi adatok: egyrészt alacsony volt a bázis – 2011-es adat –, másrészt pedig a növekedés az egyéb építmények, utak, vasúti fővonalak felújítási munkálatainak köszönhető.

 

„Maga a szakipar – melyben mintegy 96 ezer vállalkozás dolgozik – továbbra is gyengélkedik. Az elmúlt hat hónapban folyamatosan 10 százalék körüli visszaesések voltak, így a júliusi számokból mélyreható következtetéseket nem lehet levonni” – tette hozzá Koji László. Éves szinten 2012 végére az ÉVOSZ 8-10 százalékos visszaesésre számít. A szövetség alelnöke kiemelte, hogy az építőipar utolsó jó évéhez, 2006-hoz képest az ágazat 45 százalékát elveszítette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.