Feleznék a szolgáltatók nyereségét?

A jelenlegi szint felére is csökkenhet a lakossági energiaszolgáltatók elérhető hozama, legalábbis a Magyar Energia Hivatalnál felmerült egy ilyen értelmezés is a nonprofittá alakuló működés kapcsán.

WA
2012. 09. 15. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sem egyértelmű, hogyan ültetik majd át a gyakorlatba Orbán Viktor miniszterelnök korábbi bejelentését, miszerint nonprofittá válnak a lakosságot érintő energia-közszolgáltatások. A Magyar Nemzet úgy tudja, a Magyar Energia Hivatalnál felmerült egy olyan értelmezés, miszerint a kormányfő kijelentése arra vonatkozott, hogy a hatósági árazás mellett működő egyetemes áram- és gázelosztók meghatározott nyereségszintjét tovább kellene csökkenteni. Ez úgy történhetne például, hogy a cégek saját tőke utáni megtérülési kamatát egyáltalán nem vennék figyelembe, amivel a gáz- és áramelosztóknál az egyetemes szolgáltatási célú energiára számolt jelenlegi 4,5 százalékban maximált szintet körülbelül a felére mérsékelnék.

Magyarország számára kiemelt cél az energiafüggőség csökkentése, az ország kiszolgáltatottsága miatt szükség volt „túlélési stratégia” kidolgozására – mondta Holoda Attila, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikai helyettes államtitkára.

Ennek szellemében szeptember 11-én elindult a közös cseh–szlovákmagyar árampiac, a villamosenergia-börzéken a három ország kereskedői és termelői egységesen, határok nélkül kereskedhetnek a villamos energiával.

Ez azt jelenti, hogy ez lenne a legnagyobb hozam, amelyet a lakossági elosztók elérhetnének az egyetemes szolgáltatásban. Korábban a szabályozás nyolcszázalékos tőkearányos megtérülést tett lehetővé, ám tavalyelőtt az árak befagyasztásával egy időben csökkent a megengedett mérték öt százalék alá. Az energiahivatalnál felmerült értelmezés tehát azt jelentené, hogy ha a lakossági energiaszolgáltatók a jelenlegi tevékenységük helyett inkább bankbetétben tartanák a pénzüket, körülbelül háromszor akkora profitra tehetnének szert.

Egyeztetés E.ON-ügyben

A nyilvánosság teljes kizárásával egyeztetett a parlamentben Johannes Teyssen, az E.ON igazgatótanácsának elnöke Orbán Viktor miniszterelnökkel a cég magyar gázüzletágának esetleges eladásáról augusztus végén. Mind anyagi, mind nemzetstratégiai szempontól előnyös lenne az E.ON magyarországi leánycégének visszavásárlása – mondta Fónagy János, a fejlesztési tárca parlamenti államtitkára a Hír TV Rájátszás című műsorában.

Navracsics Tibor korábban szintén a Hír TV-nek úgy nyilatkozott, hogy az E.ON leánycégének visszavásárlása része annak a tervnek, amellyel a lakossági energiaelosztást nonprofittá tenné a kormány. Orbán Viktor augusztus 25-én Kőszegen, a Tranzit – Fesztivál a határon elnevezésű, közéleti rendezvényen beszélt arról, hogy „pillanatokon belül visszavásároljuk az E.ON-t a németektől”.

Részletek a Magyar Nemzet szombati számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.