Továbbra sem egyértelmű, hogyan ültetik majd át a gyakorlatba Orbán Viktor miniszterelnök korábbi bejelentését, miszerint nonprofittá válnak a lakosságot érintő energia-közszolgáltatások. A Magyar Nemzet úgy tudja, a Magyar Energia Hivatalnál felmerült egy olyan értelmezés, miszerint a kormányfő kijelentése arra vonatkozott, hogy a hatósági árazás mellett működő egyetemes áram- és gázelosztók meghatározott nyereségszintjét tovább kellene csökkenteni. Ez úgy történhetne például, hogy a cégek saját tőke utáni megtérülési kamatát egyáltalán nem vennék figyelembe, amivel a gáz- és áramelosztóknál az egyetemes szolgáltatási célú energiára számolt jelenlegi 4,5 százalékban maximált szintet körülbelül a felére mérsékelnék.
Magyarország számára kiemelt cél az energiafüggőség csökkentése, az ország kiszolgáltatottsága miatt szükség volt „túlélési stratégia” kidolgozására – mondta Holoda Attila, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikai helyettes államtitkára.
Ennek szellemében szeptember 11-én elindult a közös cseh–szlovák–magyar árampiac, a villamosenergia-börzéken a három ország kereskedői és termelői egységesen, határok nélkül kereskedhetnek a villamos energiával.
Ez azt jelenti, hogy ez lenne a legnagyobb hozam, amelyet a lakossági elosztók elérhetnének az egyetemes szolgáltatásban. Korábban a szabályozás nyolcszázalékos tőkearányos megtérülést tett lehetővé, ám tavalyelőtt az árak befagyasztásával egy időben csökkent a megengedett mérték öt százalék alá. Az energiahivatalnál felmerült értelmezés tehát azt jelentené, hogy ha a lakossági energiaszolgáltatók a jelenlegi tevékenységük helyett inkább bankbetétben tartanák a pénzüket, körülbelül háromszor akkora profitra tehetnének szert.
Egyeztetés E.ON-ügyben
A nyilvánosság teljes kizárásával egyeztetett a parlamentben Johannes Teyssen, az E.ON igazgatótanácsának elnöke Orbán Viktor miniszterelnökkel a cég magyar gázüzletágának esetleges eladásáról augusztus végén. Mind anyagi, mind nemzetstratégiai szempontól előnyös lenne az E.ON magyarországi leánycégének visszavásárlása – mondta Fónagy János, a fejlesztési tárca parlamenti államtitkára a Hír TV Rájátszás című műsorában.
Navracsics Tibor korábban szintén a Hír TV-nek úgy nyilatkozott, hogy az E.ON leánycégének visszavásárlása része annak a tervnek, amellyel a lakossági energiaelosztást nonprofittá tenné a kormány. Orbán Viktor augusztus 25-én Kőszegen, a Tranzit – Fesztivál a határon elnevezésű, közéleti rendezvényen beszélt arról, hogy „pillanatokon belül visszavásároljuk az E.ON-t a németektől”.
Részletek a Magyar Nemzet szombati számában.