Meddig maradhat talpon London és New York?

Ha a nyugati világ válsága valóban elhúzódik, akkor minden bizonnyal a pénzpiacokon is új központok jelennek majd meg.

Kovács András
2012. 09. 16. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi négy év mérlege lehangoló, de nem csak azért, mert negatív folyamatok sokasága indult el a világgazdaságban, hanem legfőképpen azért, mert ezen folyamatok spirális alakot öltöttek, így még csak nem is körvonalazódik a tartós javulás útja – állapította meg Csery legfrissebb elemzésében. Szerinte az egyik fontos kérdés, hogy vannak-e olyan országok, városok, üzleti szektorok, amelyeket érintettek ugyan a negatív folyamatok, de sikerült „túlélniük” és ma már régi fényükben ragyognak.

A szakértő rávilágított arra, hogy nemcsak a keleti diktatórikus, vagy autoriter rendszerek voltak képesek eredményeket felmutatni, hanem például a mély demokratikus hagyományokkal bíró angol főváros, London is. A brit pénzügyi szektorban már 2007 végén is érzékelhetők voltak az amerikai másodlagos jelzálogpiacokon kibontakozó fejlemények, ugyanis az állam már ekkor kénytelen volt kisegíteni a bankokat – vélekedett Csery. Mindazonáltal az első igazán „kemény pofon” 2008-ban következett be, amikor csődbe ment az amerikai Lehman Brothers pénzügyi szolgáltató, elindítva azt a lavinát, amely számos bankot temetett később maga alá világszerte – tette hozzá.

500 milliárd fontos mentőcsomag

Csery szerint a brit kormány ebben a rendkívüli krízishelyzetben egy egyszerű, de annál hatékonyabb, külföldre és belföldre egyszerre irányuló válságkezelési stratégiát alkalmazott. Egyrészt igyekezett megnyugtatni a globális piacokat azáltal, hogy sürgősségi tanácskozást kezdeményezett az EU vezető hatalmaival, valamint hathatósan közreműködött abban, hogy az Európai Központi Bank, az amerikai jegybank és a Bank of England együttesen csökkentsék az alapkamatokat – áll az elemzésben.

Másrészt a brit miniszterelnöknek, Gordon Brownnak még arra is maradt energiája, hogy rábeszélje Európa vezető országait, hogy juttassanak tekintélyes többletforrásokat saját bankrendszerüknek. Ebben a brit kabinet mutatott példát egy 500 milliárd font értékű mentőcsomag összeállításával, amivel egyértelműen nyomatékosította a korábbi álláspontját: az állam nem hagyja cserben a bajba jutott pénzintézeteket – ismertette Csery.

Kellett az állami hátszél

A szakértő szerint az egyik legjobb indikátora a pénzügyi szektor állapotának a munkaerőpiaci helyzet alakulása, hiszen a vállalatok a gazdasági kilátások változására mindig érzékenyen reagálnak, elbocsátásokkal vagy éppen kapacitásbővítéssel. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet statisztikái szerint 2007 augusztusa és 2009 februárja között hozzávetőlegesen 325 000 munkavállaló vesztette el állását világszerte a banki és biztosítási szférában.

Viszont a kezdeti sokk és az azt követő elbocsátások után azt láthatjuk, hogy – kiváltképp Londonban – szinte az összes jelentős szolgáltató a krízis előtti szintre növelte munkavállalói számát, annak ellenére, hogy a pénzügyi klíma nem javult a válság előtti szintre – állapította meg a gazdasági szakértő. Csery szerint az látható tehát, hogy az igazán tőkeerős és „állami hátszéllel” rendelkező cégek jó helyzetfelismerésüknek és időzítésüknek köszönhetően levédték üzleti pozícióikat, s akár még előnyükre is tudták fordítani a kialakult helyzetet, valamint az összes szereplő igyekezett a hatékonyság fokozásával védekezni a megromlott pénzügyi környezet ellen.

Töretlen pozíció

Úgy látja, London még ebben a turbulens időszakban is változatlanul a legfontosabb viszonyítási pont maradt. Mindez persze hangsúlyozottan nem azt jelenti, hogy ily módon a brit fővárost nem érintette volna érzékenyen a pénzügyi krízis, csak éppen a gazdasági kölcsönös függőségek miatt az összes többi kereskedelmi központ is ugyanabban a cipőben járt (az USA-tól és Ausztráliától elkezdve, Japánon át, Afrikáig bezárólag), aminek az lett az eredménye, hogy London vezető pozíciója töretlen maradt – szerepel az elemzésben.

„Ha azonban a nyugati világ válsága valóban elhúzódik és tovább eszkalálódik, akkor minden bizonnyal a pénzpiacokon is új központok jelennek majd meg, amelyek megtörhetik a nemzetközi kereskedelem hagyományait, évszázadok alatt rögzült logikáját, s ezzel együtt a City vagy a Wall Street hegemóniáját” – zárul az elemzés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.