Új termékekkel hidalnák át az „alkoholhiányt” a csehek

Két napra leállította termelését a Karlovarská Becherovka világhírű cseh likőrgyár. A tömény szeszek tilalma miatt pang a piac.

WL
2012. 09. 21. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vladimír Darebník, a társaság termelési igazgatója szerint a csehországi szeszárusítási tilalom után a Becherovka exportra termelt. „A kétnapos – csütörtök és péntek – leállást a cseh alkohol szlovákiai és lengyelországi behozatalának betiltása miatt rendeltük el. Most, miután a cseh alkohol kivitele tilos, értékeljük a helyzetet, és mérlegeljük a szükséges intézkedéseket. Azzal számolunk, hogy módosítani fogjuk termelési programunkat” – közölte Darebník a Novinky hírportállal. Ez például azt jelentené, hogy a „becherovka” egy ideig 20 százaléknál kevesebb alkoholt tartalmazna. A Becherovka Original receptje azonban érinthetetlen, ezért ennek az italnak más néven kellene piacra kerülnie. A Becherovka alkalmazottait szabadságra küldték.

Hasonló lépést jelzett a Granette&Starorezná likőrgyár is, amely az egyik legnagyobb csehországi likőrgyár. „A korábbi termékek gyártása ideiglenesen szünetel. Új, hasonló likőröket dobunk piacra, de alacsonyabb alkoholtartalommal” – közölte Petr Maxa, a társaság szóvivője. Szerinte ha lesz megfelelő érdeklődés, az új termékek már a jövő héten a piacra kerülhetnek.

Új alkoholzárjegyeket vezetnek be Csehországban, az ezekkel ellátott szeszes italok hamarosan forgalomba kerülhetnek – jelentette be Petr Necas miniszterelnök a kormány szerda éjjeli ülése után.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉbiH) szerdán azt kérte a forgalmazóktól, hogy függesszék fel a cseh egészségügyi minisztérium által közzétett listán szereplő alkoholos italok forgalmazását Magyarországon. Lengyelország egy hónapra betiltotta a Csehországból származó tömény szeszes italok árusítását.

Nagy a bevételkiesés

A több mint húsz emberéletet követelő metil-alkohol-mérgezéses esetek miatt az egy hete bevezetett tilalom hatalmas károkat okoz a cseh államnak és a kereskedőknek is. Az állam adóbevétel-kiesése napi 25 millió korona, míg a gyártók és a vendéglősök napi mintegy 200-220 millió koronát veszítenek.

A Hospodárské Noviny napilap szerint Csehországban máskor naponta átlagosan 155 ezer liter, a Mladá Fronta Dnes szerint pedig legalább 200 ezer liter tömény szesz fogy. A pénzügyminisztérium becslése szerint az alkohol tíz százaléka illegális forrásokból származik. A legális gyártók ezt az arányt 15-20 százalékra teszik. A prohibíció csak az állam által ellenőrzött szeszfőzdékre nem vonatkozik. Ezek továbbra is üzemelhetnek, s aki gyümölcsöt hoz, annak kifőzik, ezt azonban csak saját fogyasztásra lehet használni, továbbadni, üzletelni vele tilos.

A statisztikák szerint a csehek a legnagyobb szeszfogyasztók közé tartoznak Európában. A múlt évben egy-egy cseh állampolgár több mint hét liter 40 százalékos tömény szeszt ivott meg. Az alkoholos italok gyártóinak és forgalmazóinak szövetsége szerint tavaly összesen mintegy 60 millió liter tömény alkoholt fogyasztott a tízmillió lakosú Csehország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.