Nem fogyott sok lakás 2013-ban, 83 600 a Duna House becslései szerint. A statisztikák országos és fővárosi szinten egyaránt elszomorítóak; az évek óta tartó csökkenés nem állt meg, s várhatóan idén sem fog. Az új építésű lakások az eladások mindössze 3-4 százalékát teszik ki, s az idei évre további csökkenést, esetleg stagnálást jelez ez a piac – derült ki a Napi Gazdaság keddi cikkéből.
Érdemesebb inkább városrészekre, kerületekre fókuszálni, amelyek gyakran rácáfolnak a negatív trendekre, hosszabb távon pedig meg is fordíthatják azokat. A válsággal párhuzamosan fejlődött például a VIII. kerületi Corvin negyed, ahol tavaly októberben adták át a legújabb társasházat, s december végén ásták meg az épületegyüttes következő elemének fundamentumát.
Sikeres évet zárt a hollandiai székhelyű Nanette Real Estate Group magyar tagja. A társaság decemberi sajtóközleménye szerint a XIII. kerületben, a Rákos-patak mentén tavaly májusban átadott 141 lakásos társasházban mindössze egy tucat szabad lakás maradt. Egy másik, 2009-ben indult 376 lakásos épületkomplexumuk harmadik tagja január 23-tól költözhető. Ebben 41 eladó lakás maradt. Mindkét fejlesztéshez a válság kezdete után fogtak hozzá. A cég figyelembe vette a megváltozott igényeket, hogy az emberek viszonylag olcsó lakást keresnek. A korábbi beruházáshoz szükséges 3,5 milliárd forintot saját tőkéből fedezték, a második épülethez már kaptak banki hitelt.
A külföldi vásárlók 2009 előtt sok esetben saját országuk bankjaiból hozott hitelekből vásároltak ingatlant Magyarországon, ám a hazai hitelintézetekhez hasonlóan ezek is visszafogták a kölcsönzést. A külföldiek kezdenek visszaszivárogni a magyar lakáspiacra, de arányuk meg sem közelíti a válság előtt a pesti belső kerületekben mért 5-10 százalékot − mondta Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője.
Mindezek tükrében nem csoda, hogy a több száz lakásos ingatlanokat az utóbbi két-három évben néhány lakásos társasházak váltották fel. Ezeket önerőből is fel tudják építeni a cégek, s tervezni is könnyebb velük: ha tíz lakásból négyre van biztos vevő, elindítják az építkezést.
A fejlesztők és a vevők kisebb iránti preferenciáját tükrözik azok a budapesti társasházak, amelyek közül több a slágerkerületeken kívül épült az elmúlt egy-két évben. A befektetések valóban a kis lakásszámú projektek felé tolódtak el, mert banki finanszírozás nélkül a 6-8-10-12 lakásos projekteket tudják vállalni a befektetők − erősítette meg Földi Tibor, a Futureal-csoport lakóingatlanok fejlesztésével foglalkozó leányvállalata, a Cordia Zrt. vezérigazgatója.
Mint arról korábban beszámoltunk szakértők szerint az idén tovább folytatódik a növekedés az építőiparban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) január 16-án tette közzé, hogy novemberben a korábbi hónapok trendjével összhangban az építőipar termelése mind a kiigazítatlan, mind a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 18,9 százalékkal haladta meg a 2012. novemberi alacsony bázist.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint tavaly látványos növekedés kezdődött az ágazatban a korábbi évek mélypontja után, és ez folytatódni látszik a rendelésállomány adatai alapján. A szektor teljesítménye az elemző szerint összefügg az európai uniós források felgyorsuló beáramlásával. „Az EU-s pénzek beáramlásának köszönhetően, és ebből adódóan az állami megrendelések miatt pörög az építőipar, a magánszektor kereslete csak jóval kisebb mértékben járul hozzá ehhez a látványos növekedéshez” – fogalmazott.
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) ügyvezető alelnöke kiemelte: a tavaly január–novemberben elért teljesítmény akkor is figyelemre méltónak számít, ha azt az alacsony bázishoz mérjük. Szerinte a múlt év végén megkötött szerződésállomány alapján az ágazat lendülete kitart 2014-ben is, és szélesebb vállalati kört érint majd – tette hozzá.